All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Последни статии Кратки @ Сивостен Recent articles

Свински бут с бамя

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 14.12.2011

Enslaved - The Sleeping Gods and...

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 08.12.2011

England Medieval Festival

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 01.12.2011

SciFi Series: Grimm

(Ангел Генчев) - 28.11.2011

Band dessinee: Chasseurs de dragons

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 28.11.2011

"Синя луна" от Лоръл Хамилтън

"Зигзаг" от Хосе Карлос Сомоса

"Добрият" от Дийн Кунц

"Милениум: Взривената въздушна кула" от Стиг Ларшон

На книжния пазар. Иво Милев: "Случаите ...

На книжния пазар. Джим Марс: "Сестри ...

На книжния пазар. Томас Родригес Мартинес: ...

На книжния пазар. Курбан Саид: "Али ...

На книжния пазар: Хакан Йел - "Ресторант"

Fringe също с нов сезон

Arkan - Hilal (2008)

(Ivan G. Atanasov) - 17.02.2009

Pathology (2008)

(Angel Genchev) - 24.09.2008

Europa Universalis: Rome

(Ivan G. Atanasov) - 22.09.2008

B.B. King - One Kind Favor (2008)

(Angel Genchev) - 17.09.2008

Zavet (2007)

(T. Hristov) - 16.09.2008

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 277 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next
Author Message
 Post subject: Как да си направим динозавър
PostPosted: Thu Mar 01, 2007 5:29 pm 
No, don't do that. No, really don't. Really.

Вероятно повечето от вас са гледали хитовите екранизации на Jurassic Park по романите на Майкъл Крайтън. В първия роман писателят поставя една любопитна научна теория как в действителност биха могли да се възродят тези отдавна изчезнали властелини на планетата. Но нека си зададем въпроса “Възможно ли е това?” и всъщност дали би било възможно някога, ако не на съвременното ниво на развитие на науката...

--
Автор: LifeJoker
Прочети тук: http://www.sivosten.com/content.php?review.427

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Mar 01, 2007 7:45 pm 
Murderator

Умопомрачителна статия. Три пъти ура за LifeJoker! Само това мога да кажа.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Mar 02, 2007 1:19 am 
Магьосница

Като стара доста побъркана фенка на Джурасик парк имам беглото чувство, че Жокера е пропуснал няколко момента в книгата.. Ако не се лъжа не бяха използвани -само- жабешка днк, а и други. Жабешката беше на централно място в книгата, защото тя даваше възможността някои от динозаврите да си сменят пола, което беше проблема, нали така. За съжаление това са откъслечни спомени, но още утре след изпитите ми (2 броя за героя) ще преровя отново жалкото подобие на книжка, което е останало от "Юрски парк" :)

Nil illegitimi carborundum!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Mar 02, 2007 11:07 am 
Tinkerbell

Страшна статийка :)
Още като четях книгата навремето ме глождеха въпросчета от сорта "абе доколко е възможно това?", само дето не ми беше попадал биолог под ръка за да си задам въпросите :)
И понеже сега си ми под ръка, да спомена какво четох/гледах преди време по повод аргументацията топлокръвни или студенокръвни са били динозаврите.
Та значи, един от основните аргументи за това че динозаврите са били топлокръвни е това, че студенокръвните животни имат по-бавно и по-слабо кръвообръщение, което прави много по-трудна циркулацията на кръвта най-вече при гигантите сред динозаврите. Теорията изказваше мнението, че само топлокръвна кръвоносна система може да изтласка кръвта на 15-20 метра височина, колкото са били високи някои тревопасни динозаври.
Какво е мнението на един биолог по въпроса? :-)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Mar 02, 2007 4:34 pm 
Murderator

@Atealein: То няма значение дали ще е жабешка, рибешка или жиравска. Жокера имаше предвид, че дори и да се намерят "хербаризирано" праисторическо комарче и успеем да извлечем ДНК от него, няма да може да се направи замвстването с въпросните жабешки и пр. елементи с липсващите такива от извлеченото ДНК.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Mar 02, 2007 6:17 pm 
Доматасъ шуклари

Абе има една еретична идея в моята глава, ама не смятам да я споделям:P
Тинке, бяха използвали жабешка ДНК, защото показала най-високо сходство и всички бяха жабешки. Книгата си я спомням смътно, може и да не съм прав, но това не променя смисъла на теорията. Особеност на жабите обаче беше позволила да се измени пола на част от популациите и да се появат мъжки и да стане възможно размножаването, тоест всички трябва да са били с жабешка ДНК. По принцип за земноводни не съм запознат, но при каракудите например при преобладаващо женска популация някои женски си изменят пола, а освен това неоплодените яйца могат да се активират от сперматозоиди на близки видове и да се развият, без да има реално оплождане и формиране на зигота.

На въпроса на Moonlight, ами не знам честно. Допускането, че са студенокръвни е инерция от допускането, че приличат на гущери, демек влечуги. Анатомично по таза има приличащи на птици и приличащи на влечуги. Отделно, очевидно топлокръвието, или по-точно постоянната телесна температура при птици и бозайници е възникнала независимо при двете групи, като бозайниците нямат нищо общо с динозаврите. Личното ми мнение е, че в процеса на еволюция на динозаврите (все пак 200 милиона години са това) са възникнали групи с постоянна телесна температура, докато по-древните като произход са били студенокръвни. Например гребена на едафозавъра се предполага да е имал функция на светлосъбиращ орган, за по-бързо затопляне на кръвта. За сметка на това по-скоро някои дребни динозаври с много активен начин на живот са имали нужда от постоянна телесна температура.
Размера не е непременно определящ фактор. Все пак тогава климата е бил коренно различен, както и съставът на атмосферата. Студенокръвните сухоземни животни се срещат предимно по топли места и изпадат в хибернация при застудяване, но тогава е било доста топло, кислородното съдържание е било различно и това би могло да благоприятства съществуването на гигантски влечуги (например питони, анаконди, крокодили се срещат в екваториалните и тропични области) и винаги във вода или при висока влажност на въздуха, каквато също се предполага, че е била налице.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Mar 02, 2007 8:12 pm 
Murderator

Като каза анаконди, колко най-дълги и дебели могът да станат?

ПС: Съжелявам за офтопика.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Mar 02, 2007 8:26 pm 
Emeritus

Те и биолозите не знаят. Боливийската анаконда я откриха преди няколко години и нямат достатъчно данни за нея. Инак - има сравнително достоверна сводка за 11 метра дължина и трийсет и нещо сантиметра дебелина при зелената анаконда.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Mar 02, 2007 8:29 pm 
Murderator

:shock: Малеееееее! Това чудо е гигантско! И не пречи ли на хората дето живеят набилизо (или нема такива желаещи) като се навърта там? И не ги ли избиват?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Mar 02, 2007 9:12 pm 
Доматасъ шуклари

Значи анакондата за разлика от представата от филмите и приключенските романи не скита из населени области с едничката идея да намери някой човек за хапване. Вероятността да попаднеш на достатъчно голяма и достатъчно гладна змия клони към невероятност.
Що се отнася до размерите, повечето данни за змии над 10 метра са на очевидци, които не са имали под ръка измервателен уред, а и змията не си е седяла кротко изпъната в очакване да бъде премерена. А като видиш голяма змия, възбудата и страхът ще прибавят поне 2-3, ако не и повече метра към преценката, която и без това не е точна. Ако като доказателство се приложи и измери кожа, това също не върши работа, защото тя може да се разтяга или свива. За единствено достоверни могат да се смятат мерките на живели в плен животни, които между другото по принцип достигат до по-внушителна възраст и размер от свободните. Дори при прясно убити змии ако искаме да избегнем твърденията на шарлатани трябва да имаме приложена снимка с някакъв маркер за мащаб.
В момента нямам възможност да търся точни данни, но споменатите от Андрас 11 метра ми се струват преувеличени. По-скоро 8-9 метра като изключение и до 6-7 за възрастни животни е нормално.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Mar 02, 2007 9:19 pm 
Murderator

Много ти благодаря за информацията.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Mar 02, 2007 9:26 pm 
Emeritus

Информацията ми е за убито животно от немска експедиция през 40те години. Склонен съм да вярвам, именно защото са немци и е от преди таблоидите. Ще намеря конкретния източник.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Mar 02, 2007 11:17 pm 
Доматасъ шуклари

Възможно, макар че шарлатани не са липсвали никога и никъде в историята на цивилизацията. Значи за змиите не знам дали е като при крокодилите (да растат през целия си живот), но толкова голяма змия задължително е много стара. Съответно трябва да е оцеляла от нападения на други хищници, от представители на същия вид, от болести, от немски експедиции, да продължава да успява да си хване храната, тоест анаконда с такива размери е по-скоро рядко изключение. Поради горните причини казах, че в плен има по-голяма вероятност да достигне до почтена възраст и съответно размери.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Mar 03, 2007 11:58 pm 
Много хубава статия, поздрави на автора :love

Post subject:
PostPosted: Mon Mar 05, 2007 12:10 pm 
Шопландски боец

Е, ясно, че е изключение, но дори и така си остава най-дългата змия до момента - което беше и въпроса :)

Все беды в России - от того, что Ленин не по фен-шую лежит.

Dostoevsky FM - това не е радио, това са инициали!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Mar 05, 2007 6:30 pm 
Murderator

Дам, плашеща си е!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri May 18, 2007 2:19 pm 
Не можах да разбера смисъла на тази статия. Ако добре си спомням, "Юрски парк" на Майкъл Крайтън е научнофантастичен роман с приключенска окраска и няма нищо общо с научна теория. Може и някой сериозно да е предлагал такава, но едва ли някой сериозно му се е вързал. Тази статия ми напомня на обвиненията по отношение на "Властелина на пръстените", че брадвата на Гимли "не било възможно да съществува". Безсмислени издребнявания, граничещи с колосална ограниченост.

Last edited by Waldstein on Fri May 18, 2007 10:51 pm, edited 1 time in total.

Post subject:
PostPosted: Fri May 18, 2007 3:05 pm 
Доматасъ шуклари

Всъщност сериозно са му се вързали, и има защо:)
Смисъла на статията не е да се оплюва Крайтън, качеството на книгите или филмите, а да се раздроби на съставни части теорията и да се види възможно ли е това да се постигне. Защото и Жул Верн навремето е говорел за пътуване до Луната, ма никой не му се е връзвал. А и малко философско-етична страна на "проблема" де.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri May 18, 2007 3:10 pm 
Murderator

Кво са казали за брадвата на Гимли :shock: ?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri May 18, 2007 6:54 pm 
Магьосница

С няколко месеца закъснение аз все пак ще вметна, че съм права относно жабешката ДНК. От 15-те вида динозаври в Джурасик Парк само в 5 е използвана жабешка ДНК в някои от вариантите си и само те могат да се размножават. Директен цитат от книгата (стр 196):
Quote:
- Когато сте изработвали веригата на динозавровата ДНК сте използвали различни отрязъци, нали? - попита Грант.
- Да - потвърди Ву.
- А за да направите цялата верига, не ви ли се е налагало да включите и фрагменти от ДНК на други видове?
- Понякога да - каза Ву. - Това беше единственият начин да се справим. Понякога включвахме птича ДНК от различни видове птици, а понякога и ДНК на влечуги.
- А случайно да сте използвали ДНК на земноводни? По-конкретно, включвали ли сте във веригата жабешка ДНК?
- Възможно е. Трябва да проверя.

Nil illegitimi carborundum!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri May 18, 2007 10:54 pm 
Аз не виждам защо, но както и да е. Това че всички велики открития, или поне повечето, са започнали като фантастични идеи съвсем не означава, че всяка фантастика ще стане реалност. Все пак, благодаря ти, че изясни смисъла на статията си, понеже сериозно ми убягваше.

Rogue07, за брадвата на Гимли казваха, че "не било възможно да съществува". Бях сбъркал, поправих се.

Post subject:
PostPosted: Fri May 18, 2007 11:13 pm 
Murderator

Е, кое й е невъзможното?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri May 18, 2007 11:16 pm 
Кухината в средата на острието. Парадоксът е, че тя е най-възможното нещо от целия филм, но ходи разправяй на хората, които само искат да плюят.

Post subject:
PostPosted: Fri May 18, 2007 11:17 pm 
Murderator

Човек при желание винаги може да си намери за кво да се заяде!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat May 19, 2007 12:00 am 
Доматасъ шуклари

Е, човек ако виждаше смисъла на всичко нямаше да му е интересно.

Profile  

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 277 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]