Български English [beta]
Здравей, гостенино. (вход, регистрация)
Екип Партньори Ресурси Статистики За контакт
Добави в любимиПредложи статияКонкурсиЗа рекламодатели
Начало
Форум
Към Кратки
Всички статии
 Литература
 Музика
 Филми и анимация
 На малкия екран
 Публицистика
 Популярни
 Кулинария
 Игри
 Спорт
 Творчество
 Други
Ключови думи
Поредици
Бюлетин

Търсене

Сивостен :: Omega - 200 Evvel az Utolso Haboru Utan (1972) (статия) - Рок
Omega - 200 Evvel az Utolso Haboru Utan (1972)

Автор: Александър Арсов, четвъртък, 26 юли 2007.

Публикувано в Статии :: Музика; Предложи Гледна точка

Намали размера на шрифтаУвеличи размера на шрифта

Omega - 200 Evvel az utolso haboru utan
1972

Line-up: Benko Laszlo - keyboards, vocals
Debreczeni Ferenc - drums
Kobor Janos - lead vocals
Mihaly Tamas - bass, vocals
Molnar Gyorgy -guitars

Track Listing: 1. Regvart kedvesem; 2. 200 evvel az utolso haboru utan; 3. Szex-apo; 4. Torekeny lendulet; 5. Egy nehez ev utan; 6. Hutlen baratok; 7. Blues; 8. Eltakart vilag; 9. Emlek; 10. Omegauto; 11. Varazslatos, feher ko

Накратко

Виж още: Рок [77]

Това се случи отдавна. Дори не помня точно кога. Празнувахме някакъв рожден ден, ама на кого беше идея си нямам. Бяхме се събрали една голяма тайфа, в една задимена дупка и лудницата беше пълна. Един приятел ми беше казал, че има музикална изненада за мен и като се видяхме ми даде точно този албум, който е описан по-горе. Останах малко разочарован. Дискът беше оригинален, с чудесна книжка, обаче... нито дума на друг език освен на унгарски и типично за него фамилиите на музикантите бяха написани преди собствените им имена. Освен това, бях чувал името и една песен на групата, знаех, че са унгарци, но само толкова. Тъмна Индия, никак не вдъхваща доверие, както повечето напълно непознати неща. Пък и вокали на унгарски ми се струваше нещо кошмарно. Ех, голям глупак съм бил! Преди да ви разкажа за албума обаче, ето малко история.

Omega са една от най-успешните унгарски рок групи. Корените й се губят далеч назад във времето – края на 50-те години, но първият си концерт под това име изнасят през 1962 г. Десет години преминават в кавъри на американски и британски групи, чести смени на състава и търсения на собствен стил. През 1969 г. се появява най-известната им песен – "Gyongyhaju lany", която на английски се превежда като "Pearls In Her Hair", а на български си я преведете сами. Доста години по-късно Scorpions направиха кавър на тази песен с друг текст, който се превърна в един от техните най-големи хитове – White Dove. През 1972 г. групата най-после достига постоянния си състав, който се запазва повече от 30 години и 16 студийни албума, последния от които излиза през 2006 г. Много от тях имат английски версии, които често се различават значително от унгарските оригинали, но правят групата значително по-популярна на запад.

Макар че Omega никога не са имали славата на колегите си от Западна Европа, те са една от малкото източноевропейските групи през 70-те, които се радват на известна популярност отвъд Желязната завеса. Имат възможност и да свирят там. През 1977 г. изнасят концерт заедно със Scorpions в Западна Германия (Kongresshalle в Саарбрюкен), което води до политически протести в Източен Берлин срещу това, че групата свирела песни, които са забранени в соцлагера. По-късно им е забранено и още нещо – да говорят публично за дейността си на запад.

200 Evvel az Utolso Haboru Utan е четвъртият албум на групата и първи в нейния постоянен състав. Той е записан през 1972 г., но е цензуриран от комунистическия режим в Унгария, защото не отговаря на неговите „ценности” и е издаден чак през 1998 г. Вместо него, навремето се появява албум, записан със сравнително примитивна техника от групата по време на турне, който съдържа концертни изпълнения на повечето парчета.

Да си дойдем най-накрая на думата. Албумът е страхотен! Личи си, че е дигитално пипнат и звучи невероятно. Оказа се, че когато е комбиниран с мелодична музика, не особено мелодичният унгарски език също може да звучи чудесно. Не само че не пречи, напротив – внася допълнителна екзотика. Трудно ми е да го опиша като стил. Може би защото никога не съм бил привърженик на стиловете и за мен понятия като progressive или space-rock са лишени от смисъл. Затова ще си послужа с имена и кулинария. Ако добавя към стила по една чаена лъжичка Uriah Heep и Deep Purple, както и щипка Pink Floyd мисля, че няма да сбъркам, но най-хубавото на този албум е, че има свой собствен стил – заразителни китари, доста чалнати перкусии, леко психарски клавири, изразителен бас, мелодични вокали и всичко това преплетено по много оригинален начин. Ако ви се слуша класически рок от 70-те, с подобаваща доза странни музикантски хрумвания и сте готови за малък експеримент, това е точният аблум. В моята фонотека той заема почетно място наред със Sabbath bloody Sabbath, Led Zeppelin IV, Machine Head и Demons and Wizards.

Ако искате да научите повече за групата и не сте на „ти” с унгарския език, зарежете официалния им сайт и посетете http://www.gammapolis.de/.

--
За коментари: http://www.sivosten.com/forum/viewtopic.php?t=9434






Допадна ли ви този материал? (0) (0) 4577 прочит(а)

 Добави коментар 
Ако сте регистрирани във форума можете да коментирате и тук

Име:
Текст:
Код:        

 Няма коментари 

AdSense
Нови Кратки @ Сивостен


Реклама


Подобни статии

Случаен избор


Сивостен, v.5.3.0b
© Сивостен, 2003-2011, Всички права запазени
Препечатването на материали е нежелателно. Ако имате интерес към някои от материалите,
собственост на сп. "Сивостен" и неговите автори, моля, свържете се с редакционната колегия.