|
Сивостен :: Пълнена празнична птица (статия) - Аспержи, Гъби, Кладница, Кулинария, Печурка, Пиле, Пуйка, Рецепти, Челядинка
 | |
Не, че празникът е някакво задължително условие, но подобни по-засукани произведения на кулинарното изкуство обикновено изискват някакъв повод. Всъщност, като се замисля, осми март е вдругиден, което е идеален случай за господата да запретнат ръкави и да включат в действие виртуозните си готварски умения. Следващото предложение със сигурност ще изисква поне малко от тях.
Първият, съвсем логично произтичащ въпрос е какво разбираме под птица. Това ще трябва да бъде някой по-едър представител на домашните пернати, от порядъка на кокошка или пуйка в напреднала възраст. Все пак, искаме да имаме къде да пълним. От друга страна, и по-голяма бройка пилета или да речем пъдпъдъци също биха свършили добра работа, предоставяйки възможност за наистина красиво оформление на готовото ястие - а както знаем, храната трябва да носи наслада на всички сетива, в това число и на очите.
Основна и критична стъпка представлява предварителната обработка на птицата. В зависимост от възрастта и големината можем да минем с леко мариноване, не толкова леко мариноване или предварително сваряване, включително и под налягане, за да си гарантираме, че крайният резултат ще е годен за ядене. Респективно, за лека марината предлагам бутилка вино и бутилка бира, соев сос, около супена лъжица, също толкова зехтин, един изцеден лимон, десетина зърна черен пипер и два-три дафинови листа, както и задължителната сол.
Ако смятате, че животното възнамерява да се опъва, е препоръчително да се сложи оцет и ракия, без да прекалявате, за да не стане ястието подходящо за алкохолици. В така приготвената адска смес птицата следва да престои поне за през нощта. Междувременно, карантиите - сърце, дроб и воденица - леко се сваряват в подсолена вода и се запазват, също както и бульона, за последващите процедури.
На следващата сутрин, вече с нови сили, преминаваме към приготвяне на плънката. Примерен състав включва равни количества от поне два вида пресни гъби, например кладници и печурки, и - ако не сте много стиснати - челядинки, десетина-петнайсет стръка аспержи, пресни или замразени, чаша ориз и около стотина грама бекон, по-тлъстичък. Подправките са в зависимост от вкуса на гостите (приемайки, че не става дума само за дамския празник), но в общи линии включват отново сол, пипер, дафинов лист и чеснов прах.
Първоначално оризът леко се запържва в намазнен тиган, осолява се и се залива с две чаши вода, след което на бавен огън се оставя да поеме цялото количество течност. Аспержите се поставят също във вряла вода за две-три минути да се бланшират, след което връхчетата се отделят, а останалото се нарязва на лентички и се омесва с ориза. В друг съд, нарязаните на ситно гъби се задушават с малко масло или маргарин докато омекнат, и към тях се прибавят парчетата бекон и гореспоменатите вътрешности. Така получените части на плънката се омесват хубаво и започва голямото пълнене. Ако имате съмнения, че птицата е прекалено суха, може да я намажете допълнително отвътре и отвън с маргарин или масло. Вече напълнена, добавяте и два черпака от бульона и зашивате.
В подходяща по размери тава поставяте така приготвената птица, както и два-три резена лимон върху нея, а наоколо разхвърляте кръгчета лук и цели гъби. Изсипвате остатъка от бульона и завивате с домакинско фолио, след което печете около два-три часа . Финалният етап включва дозапичане без фолиото, когато добавяте наоколо и връхчетата на аспержите.
И - воала, празничното ви блюдо е готово. Можете да сервирате на плато, на порции и с гарнитури по ваше усмотрение. А макар и "дълго" за приготовление, най-вече заради мариноването и по-продължителното печене, ще се убедите - резултатът си заслужава. Добър апетит! |
Добави коментар 
Ако сте регистрирани във форума можете да коментирате и тук
|
|