Малко предварително пояснение. Тъй като повечето хора си представят под свински бут голямата обезкостена версия, държа да отбележа, че става въпрос за по-малките порции - сеченията на пряко, приличащи на големи пържоли с кост по средата. Останалите продукти вече са съвсем елементарни, така че нека видим какво ще ви е нужно:
Необходими съставки:
- Свински бут, около 600-800 г. - важен е моментът да е плоско парче от описания вид
- картофи - около 2-2,5 килограма
- олио, краве масло
- телешки бульон
- сол
Освен това, ще ви е нужна и дълбока и широка тава. Под дълбока се разбира около педя, стига да ви се намира, и с диаметър поне две, като разбира се и по-малка става, но ще се наложи да намалите картофите. Но специално плитка не е никак препоръчително, като след малко ще разберете защо.
Извадете бута опаковката, измийте го добре с течаща студена вода, след което го натрийте добре с олио и сол. Поставете го на дъното на тавата, в която вече сте сипали още малко олио. След което я покрийте с капак или алуминиево фолио и сложете да се пече на екстремната температура от 300 градуса. От който момент нататък е добре да не се разсейвате особено, за да не завърши ястието ви в кофата.
Сложете също така да кипне около половин литър вода, в която да разтворите две кубчета бульон - предполагам, че шансът да ви се намира натурален телешки е твърде малък, но пък ако имате, сложете него да кипне.
Когато чуете, че олиото е започнало да цвърчи, извадете тавата, свалете фолиото, и разбутайте месото, да не би случайно да е залепнало - макар че при толкова мазнинка е трудно за вярване. Внимателно поставете резенчета масло върху него - 2-3, колкото да покрият повърхността и да попият в частта, която е отгоре. След което закрийте с фолиото и върнете във фурната.
В следващите пет-десет минутки наблюдавате внимателно бута. Идеята е от долната страна да придобие лека червена коричка. Ако тя е налице, когато поставяте маслото, изчакайте само колкото то да попие, след което го извадете отново и го обърнете с неопечената страна надолу, след което го полейте с част от готовия вече бульон. Като внимавайте, разбира се, при смесването на горещата мазнина и водата, опръскването няма да бъде никак приятно. Завийте за пореден път тавата, след което я оставете отново 10-15 минути, да се зачерви и от другата страна. Накрая извадете, уверете се, че бутът е придобил правилния цвят от всички страни и мирише повече от апетитно, след което го извадете и преместете в предварително приготвена съдина.
Тук идва редът на картофите. В тавата с мазнината, която изглежда доста тъмна заради маслото, така че не се стряскайте, изсипете обелените и нарязани на по-едро картофи - при големи парчета стават хем препечени отвън, хем мекички и задушени отвътре. Посолете лекичко (предвид, че в мазнината има достатъчно сол), разбъркайте, увийте отново във фолиото и пъхнете около двадесет минути във фурната, колкото да се задушат и опекат.
След което я извадете отново, което е може би най-досадната, но неизбежна част в цялата процедура. Разбъркайте добре, за да отсеете залепналите, и разчистете място в средата на тавата. Там върнете бута, покрийте го с картофи, и залейте с останалия бульон - след което пъхнете тавата във фурната за последно, този път може и без фолиото. Оставете за 5-10 минутки, зависи от опечеността на картофите, така че и бута, който е изстинал през това време, да се стопли.
Във всичко това може би 300 градуса звучат малко странно, рядко се готви на чак такава температура. Въпросът е обаче, че на по-ниска не се получава специфичната и вкусна коричка. Пък и при постоянното завиване с фолио, месото всъщност не изгаря и се получава хрупкаво отвън и добре задушено отвътре.
Описаната рецепта може да се брои за четири порции. При желание, можете да сервирате с лека гарнитура от типа на салата, или пък с таратор. А всъщност и това е всичко, така че остава единствено да ви пожелая успех и добър апетит! |