|
Сивостен :: Индийски аромати: Пикантно пиле с масло (статия) - Индийска кухня, Кулинария, Пиле, Рецепти
 | |
Далекоизточната кухня, особено индийската, се отличава много често с две неща - голямата пикантност, смесването на множество вкусове, и изключително бързото приготовление, макар и на два, три или няколко отделни етапа. Следната изключително ароматна и вкусна рецепта не прави изключение, а едно от хубавите неща, е че макар и по-екзотични, отдавна не е толкова трудно да се намерят подправките, които изисква, дори и да не влизат толкова редовно в ежедневната кухня.
За четири-пет порции ще имате нужда от следното:
- пилешки гърди - два броя (или четири, ако са разфасовани на половинки)
- глава лук
- около половин пакетче масло
- 2-3 скилидки чесън, в зависимост от големината
- домати - пресни или консерва белени
- лъжица доматено пюре
- 2-3 лъжици смлени бадеми
- растително масло
- масло
- канела, около четвърт лъжица
- джинджифил, една лъжица
- куркума, около половин лъжица
- чили - прахообразно или сос
- лъжица кисело мляко
- сол, пипер - черен или бял
Тъй като приготвянето само по себе е наистина елементарно, нека се спра първо на някои от продуктите, защото могат да се правят доста вариации. Пилешките гърди са препоръчителни само от гледна точка представителност - дотолкова, доколкото няма друга част от пилето, която да можете да нарежете на горе-долу прилични, по-едри кубчета. Аз самият предпочитам черно месо, така че убедително мога да заявя, че можете да ползвате и бутчета - няма да е чак толкова хващащо окото, но пак се получава.
Още по-хубавото е, че можете да приготвите рецептата дори с останало печено или варено пилешко, а дори и с друга птица - поне с пуешко със сигурност - макар че най-добрият вариант си остава суровото месо. Ако е такова, нарежете на кубчета, посолете и поръсете с черен пипер и оставете малко да се маринова. В противен случай последното е излишно, и можете да преминете директно към запържването. Но за това след малко.
Ако решите да ползвате пресни домати, силно препоръчително е да ги обелите - като за целта е най-удобно леко да ги бланширате във вряща вода, за да отделите по-лесно ципите. Също така, ако са пресни, нарежете все пак на кубчета след като махнете кожичката - докато консервираните можете директно да размачкате в тигана, когато им дойде времето. За това обаче, също след няколко реда.
По-особена подправка в случая е джинджифила - куркумата е прахообразна, така че единствено зависи дали ще успеете да се снабдите. Можете да ползвате както маринован, така и пресен - макар че не съм сигурен дали може да се намери особено лесно - или дори сушен, някъде около щипка.
Може би малко странно изглежда на фона на всичко това киселото мляко, но неговата цел е да уплътни соса - може да бъде заместено със сметана, а и точно обратно, в сосове, които изискват малко сметана, по принцип може да се ползва и кисело мляко. Резултатът не е толкова различен, освен че ястието става малко по-леко заради по-малкото количество мазнини.
И така, приготовлението - загрейте растителната мазнина и запържете в нея пилешките хапки за няколко минути, обръщайки ги по-често, докато започнат да покафеняват. След това ги извадете настрана и добавете към олиото и маслото да се разтопи. Междувременно накълцайте лука на ситно - още по-добре, направете го предварително - и го сложете да се запържва заедно с канелата, щипка сол или пък няколко капки соев сос.
След като и той е започнал да покафенява по краищата, добавете всичко останало без зеленината - чесъна, намачкан с преса, подправките, доматите, доматеното пюре, ядките и киселото мляко. Внимавайте, разбира се, с лютивината. Разбъркайте много добре и оставете да поври пет-шест минути. После върнете вътре и пилето, посолете още малко, ако е нужно, и след минутка-две на огъня дръпнете ястието.
Ако желаете, можете да добавите в този момент и пресен магданоз - или кориандър, както съветват индийците. Сервирайте, докато е още горещо, като можете да гарнирате с ориз или кускус. Бон апети! |
Добави коментар 
Ако сте регистрирани във форума можете да коментирате и тук
|
|