Български English [beta]
Здравей, гостенино. (вход, регистрация)
Екип Партньори Ресурси Статистики За контакт
Добави в любимиПредложи статияКонкурсиЗа рекламодатели
Начало
Форум
Към Кратки
Всички статии
 Литература
 Музика
 Филми и анимация
 На малкия екран
 Публицистика
 Популярни
 Кулинария
 Игри
 Спорт
 Творчество
 Други
Ключови думи
Поредици
Бюлетин

Търсене

Сивостен :: Интернет комикси: Player vs. Player (статия) - Скот Кърц, Комикси, Компютърни игри, Настолни игри, Онлайн комикси
Интернет комикси: Player vs. Player

Автор: Димитър Грозданов, петък, 08 май 2009.

Публикувано в Статии :: Литература; Предложи Гледна точка

Намали размера на шрифтаУвеличи размера на шрифта

Преди време си говорихме за най-големите в бранша на уеб базираните книжки с картинки – Penny Arcade. Другият стожер в жанра е именно Player versus Player. Остроумен и добре структуриран, PvP и героите му се превръщат в любимо четиво за огромно аудитория, като към днешна дата комиксът начислява над 100 000 уникални посещения дневно.

Player vs. Player се появява за пръв път на бял свят през май 1998 година. Автор е Скот Кърц, американец от немски произход. За разлика от дуото Хоукинс-Краулик, Кърц се занимава сам както със сценария, така и с рисуването. Бивайки талантлив художник, той придава на комикса уникална визия, която плавно еволюира с годините, но винаги поддържа едно изключително високо ниво (нещо, което трудно може да се каже за първите няколко години на Penny Arcade). PvP разчита най-вече на черно-бялата рисунка, като към момента само петъчните издания са цветни. Това е наложено не само от стилистиката, но и от времевите възможности на Кърц – комиксът излиза пет пъти седмично (първоначално дори седем) и е на четири панела, за разлика от повечето му колеги, които работят със схемата от три броя с по три панела за седем дни. Скот обаче е наистина посветен на PvP и само работата му по странични проекти (собствен седмичен хартиен вариант на комикса за издателската къща “Image”) го отказва от издаването му и през уикенда.

Тематиката на Player vs. Player също еволюира значително през годините. Историята проследява работата на група гейм-журналисти за компютърното списание PvP. Първите няколко години основна тема наистина са именно видеоигрите и то най-вече MMO заглавията като Ultima Online и EverQuest. Впоследствие обаче те отстъпват мястото си на задявки както със съвременната, така и с по-отдалечената във времето поп-култура. Комиксът носи доста по-различен дух от всичко останало в интернет – връщат се в обръщение теми за наистина класически образци на всички видове съвременни забавления – Star Wars, Star Trek, Pac-Man, Dungeons and Dragons, Dukes of Hazard, Back to the Future, Atari и прочие, и прочие. Същевременно с това се проследява живота и премеждията на екипа на списанието, което наистина сближава героите с читателя.

Персонажите вкратце: Коул Ричардс – шеф на списанието, женен с две деца и отдавна минал трийсетте, романтик от една отминала епоха на аркади и хубави филми с марка Star Wars. Брент Сиена – константно готиният дизайнер на списанието, абсолютен циник и сноб, пристрастен към кафето и продуктите на Apple. Джейд Фонтейн – една от малкото дами в списанието, моралист и геймър по-душа, със склонност за пристрастяване към MMORPG игри. Франсис Отоман – представителят на младото поколение и хардуерен специалист в PvP, шестнайсет годишният Франсис е събирателен образ на настоящето – любител на кървави компютърни игри, пиратството, рап музика и ...пони фигурки. И накрая – огромният син трол Скул, безкрайно наивен, добър и мил, талисман на списанието. Едва десет години след началото на комикса читателите разбират кой е той и откъде е дошъл. Освен тази „великолепна петорка” има още десетки по-често или по-рядко появяващи се персонажи, всеки с особеностите и чара си. В това отношение Кърц и PvP са наистина големи.

Наскоро авторът успя да сключи договор с филмово студио за създаване на кратък сериал по комикса. Това изненада много от феновете, имайки предвид отрицателната реакция на Кърц към друг известен уеб художник – Тим Бъкли – който направи подобна анимация по собствената си творба CtrlAltDel. В крайна сметка се оказа, че двамата дори ползват едно и също студио. Уви, анимираната поредица не успява да улови напълно духа на PvP, най-вече заради слабото озвучаване и не става твърде популярна.

Скот Кърц всъщност е доста устат и е влизал в конфликти с много онлайн художници. Популярна стана враждата му с Penny Arcade, която сред няколко лични срещи беше изгладена и в момента създателите на двата най-популярни онлайн комикса са в приятелски отношения и дори играят Dungeons and Dragons заедно. Въпреки че има доста своенравен характер, няма спор, че самочувствието на Кърц е базирано на солидна основа. PvP спечели най-престижната награда за дигитални комикси – Eisner – през 2006 година.

Препоръчвам да разгледате Player vs. Player не само, ако ви се чете нещо забавно или свързано с видеозабавленията, но и ако сте почитатели на по-нестандартни удоволствия и искате да разширите светогледа си за епохата на 80-те. Има нещо наистина ретро в PvP, но по един свеж и съвременен начин. Приятно четене.






Допадна ли ви този материал? (3) (0) 3035 прочит(а)

 Добави коментар 
Ако сте регистрирани във форума можете да коментирате и тук

Име:
Текст:
Код:        

 Покажи/скрий коментарите (1) 



AdSense
Нови Кратки @ Сивостен


Реклама


Подобни статии

Случаен избор


Сивостен, v.5.3.0b
© Сивостен, 2003-2011, Всички права запазени
Препечатването на материали е нежелателно. Ако имате интерес към някои от материалите,
собственост на сп. "Сивостен" и неговите автори, моля, свържете се с редакционната колегия.