|
Сивостен :: Лъжица екзотика: Кускусена салата със стафиди (статия) - Близкоизточна кухня, Кулинария, Кускус, Рецепти, Салати
 | |
Кускусът е изключително популярен из арабските страни - както в Близкия Изток, така и в Северна Африка - и може да намери приложение в най-разнообразни произведения на кулинарното изкуство. От закуска, през салати и гарнитури, та чак до основни ястия, десерти, а дори вместо фиде или ориз в супи, макар че последното е леко екстремен случай. И нищо изненадващо - миниатюрните тестени топченца нямат някакъв особен собствен вкус, което позволява наистина безкрайна вариация в подправките и съставките, които могат да се добавят.
Между другото, един от често срещаните проблеми при неговото приготовление е когато бива третиран като макарони - сиреч варен в кипяща вода - което обикновено го надува, разлигавя или направо превръща в каша. Значително по-ефективен е диаметрално противоположният метод, за който ще стане дума само след няколко реда. Нека обаче първо видим продуктите за една не толкова специфична салата, по произход от далечен Алжир, която вероятно би допаднала на любителите на екзотиката и сладко-соления вкус. За четири-пет порции ще имате нужда от следното:
- половин килограм кускус
- около 400 мл. (две водни чаши) кипяща вода
- глава кромид лук
- сто грама фъстъци или кашу
- сто грама стафиди
- около 200 грама домати
- една неголяма краставица
- лимонов сок
- зехтин
- пресен кориандър, сол, пипер
Специално за доматите - най-добре да бъдат сушени на слънце, каквито продават в магазините за маслини, но ако са пресни, е препоръчително да бъдат колкото се може по-месести и с минимално количество сок. Дори може предварително да ги оставите да се поизцедят.
Първо, разбира се, ще трябва да приготвите кускуса. Това всъщност е изключително лесно дори и по обратната процедура, за която споменах. Принципът е, че водата трябва да е около 3/4 до 4/5 от неговия обем - това е оптималното количество, което поема - сиреч, за половин килограм, кипнете приблизително четиристотин милилитра. Самият кускус, или директно в купата, в която ще правите салатата, или в тенджерка, объркайте с малко сол и малко зехтин. Важното е съдът да може да се покрива плътно. Залейте го с кипящата вода, разбъркайте добре, покрийте и оставете настрана за около 10-15 минути. Така той ще я погълне, без да се разкашка прекомерно.
Междувременно, в друга съдина, за да не губите време, можете да приготвите и останалите продукти - съвсем спокойно на едно място, тъй като така или иначе се смесват. Значително по-добре е да използвате воден (червен) лук, който все пак е по-малко лют, но пък по-сочен - като в крайна сметка винаги остава варианта да претриете леко белия кромид с щипка сол. Лошото е, че малко се разлигавя. Но и в двата случая - нарежете го на не много дребни кубченца.
Ядките няма какво да обработвате специално, натрошете само ако има някои твърде едри, докато стафидите - бели или черни, по ваш избор - можете да накиснете предварително в хладка вода, за да поомекнат. Това не е задължително, разбира се, зависи доколко са сухи. Доматите нарежете на тънки филийки, ако са пресни, или на парченца, ако са сушени - просто защото в този случай не са толкова тънки. Краставицата аз лично предпочитам настъргана, но може и на малки кубчета.
Срещал съм, между другото, и рецепти, в които се добавят сушени плодове - кайсии или сливи - но трябва да призная, че тъй като не харесвам особено нито едните, нито другите, не съм опитвал. В този ред на мисли, в крайна сметка, можете да пропуснете дори и стафидите, макар че тогава не остава нищо особено екзотично. За сметка на това съм си правил експеримента освен краставица да добавя и малко пъпеш, по-зелен и по-хлебен, което на свой ред добавя нелош, любопитен аромат.
С което стигаме и до финала - кускусът е готов и идва време да разбъркаме добре всичките продукти заедно. В този момент вече се добавя още малко зехтин и се подправя със сол, пипер и ситно накълцания кориандър - доста популярна на изток подправка със специфичен аромат. За съжаление, едва ли ще е особено лесно да намерите пресен, но можете да използвате и щипка сушен, а за зеленинка да сложите най-ненатрапчивия заместител - магданоз. Или въобще да го пропуснете. За финал, добавете и лимонов сок по ваш вкус - заради доматите, оцетът не е толкова препоръчителен.
По принцип, тази екзотика може да се консумира както студена, така и топла, но винаги ми се е струвало по-добра идея да остане известно време да полежи, за да се ароматизира. |
Добави коментар 
Ако сте регистрирани във форума можете да коментирате и тук
|
|