Ключови думи
Поредици
Бюлетин

Търсене

Сивостен :: Евро 2008: Ден 15 (статия) - Футбол, Европейско първенство по футбол, 2008, Андрей Аршавин, Дмитрий Торбински, Роман Павлюченко,
Евро 2008: Ден 15

Поредици: Евро 2008: Ден след ден

Автор: Ангел Генчев, неделя, 22 юни 2008.

Публикувано в Статии :: Спорт; Предложи Гледна точка

Намали размера на шрифтаУвеличи размера на шрифта

Време бе за изненада, и тя дойде от възможно най-приятния източник - Русия. С две думи, холандският наставник на Сборная Гуус Хидинк припомни на Марко ван Бастен от кого се е учил, и не само вгорчи последния му мач начело на лалетата, но и изпрати сънародниците си у дома по особено впечатляващ начин. И може би, ако има един отбор на настоящето Европейско, който да играе едновременно и красив, и ефективен футбол, то това ще да е руският.

Холандия - 1 (86' Ван Нистелрой)
Русия - 3 (56' Павлюченко, 112' Торбински, 116' Аршавин)

Първото полувреме на срещата бе малко по-равностойно, макар и повечето опасни удари да бяха към холандската врата. Холандците обаче така и не успяха да наложат своя стил на игра - показалият за пореден мач изключителна, чак изненадваща на места тактическа грамотност и дисциплина състав на Русия просто не им позволи да се разположат удобно на терена и сериозните опасности пред Акинфеев бяха една- две. За сметка на това, самите руснаци показаха апетит към гола, и на няколко пъти Ван дер Сар трябваше да се намесва решително. Всъщност и главно на него Холандия трябва да благодари, че поне се домогна до равен резултат в редовното време, а и за това, че не си тръгна с разгром. Докато при Русия едва ли има футболист, който да не заслужава огромна похвала, но все пак, най-впечатляващи като че ли бяха невероятните далечни изстрели на бранителя Колодин - иначе целият състав действаше като добре смазана машина.

За втората част лалетата излязоха малко по-мотивирани и може би притеснени от нулевия резултат, и поне в първите минути успяха да покажат малко повече футбол, но без резултат. И десет минути след началото и вече очакваното се случи - русите пробиха през десния фланг на току що влезлия Хейтинга и откриха резултата след чудесна комбинация между капитана Семак и непокрития от защитник в оранжево Павлюченко. Всъщност и с появата на Хейтинга на мястото на Буларуз, предизвикано вероятно и от личната драма на бранителя на Холандия, защитата на Ван Бастен видимо се дезорганизира и особено през продълженията напълно загуби облика си. Голът донякъде стресна холандците и те се опитаха да приложат натиск, но видимият резултат от това бе поредицата невероятни пропуски пред собствената им врата. Все пак, във футбола има едно написано правило, което гласи, че когато не вкарваш ще ти вкарат, и в самия край на редовното Рууд ван Нистелрой отбеляза поредното си попадение, връщайки надеждите на Холандия. Надежди обаче явно необосновани.

Невзрачното представяне на иначе изпъкващи на терена футболисти като Уесли Снайдер, който едва ли е отправял толкова много на брой калпави изстрели в един мач от времето, когато е бил юноша, или Ван Перси, който от своя страна просто се загуби на терена, се пренесе и в продълженията, бързо обващайки целия отбор на Холандия. Нещо, от което руснаците се възползваха мигновено и за тридесет минути буквално преораха лалетата - през продълженията на терена на практика имаше кажи-речи един отбор, и той мачкаше съперника на всяка възможна позиция. Което доведе и до двата безответни и красиви гола, благодарение до немалка степен и на тотално обърканата защита в оранжево, в 112-тата и 116-тата минута, с които Русия триумфира повече от заслужено.

Определено няколко думи заслужава и топ-свирката на УЕФА Лубош Микел, който за пореден път не убеди, че е чак толкова класен рефер. Това че тук-там побутна холандците с някои далеч не толкова чисти влизания е най-малкото. Някъде по средата почти стана за смях, след като едва не изгони Колодин и си върна решението за втория жълт картон - а все си мислех, че първо се консултираш с помощника си при подобно решение и после вадиш картон, а не обратното - вадиш, консултираш се, отменяш. Но това, че не даде видима с просто око дузпа за Русия вече далеч не бе редно. Но поне не бе решаващо за изхода от двубоя, макар и такъв вариант определено да съществуваше.

Но така или иначе, Русия продължава напред. Силовият футбол определено и отива - технични отигравания в този двубой имаше достатъчно, но почти никъде не можеше и дума да става за кой знае каква работа с топката - за сметка на мускули, спринт, пасове и здрави единоборства, и по крилата, и в центъра. Това обаче не направи в никакъв случай играта им по-грозна, а напротив - динамична и бърза, и ако с подобно шоу руснаците станат дори европейски шампион, едва ли някой ще може да съжалява. За това естествено ще им се наложи или да си отмъстят на Испания за тежката загуба в първия си мач в турнира - което не изглежда невъзможно на фона на показаното, а и със сигурност ще им се услади - или пък да се преборят с Италия, което изглежда по-трудната задача.

Днес предстои последният четвъртфинал, противопоставящ Испания и Италия - двубой, даващ шанс на световните шампиони да отмият срама от първите си мачове в групата, а на Испания - да постигне нещо повече от обикновено. Предпоставки и за двете има - адзурите изпитват сериозни проблеми в отбрана на този турнир, където този път ще трябва да се справят с Фернандо Торес и златното момче на иберийците Вийа, като особено последният засега дава заявка и за приза голмайстор на турнира. Като разбира се фактор е и дали Буфон ще има ден. А и в халфовата линия се очакват затруднения за Италия при отсъствието на наказаните Гатузо и Пирло. От друга страна, и защитата на Испания е не по-малко рехава, а италианците отдавна са се доказали като способни да излизат и от най-трудните ситуации, ако ще и това да им коства 1-0 и цял мач катеначо, за ужас на запалянковците. Но и залогът е доста голям.

Допадна ли ви този материал? (1) (0) 2884 прочит(а)