Ключови думи
Поредици
Бюлетин

Търсене

Сивостен :: Евро 2008: Ден 7 (статия) - Футбол, Европейско първенство по футбол, 2008, Адриан Муту, Ариен Робен, Богдан Лобонц, Джанлуиджи Б
Евро 2008: Ден 7

Поредици: Евро 2008: Ден след ден

Автор: Ангел Генчев, събота, 14 юни 2008.

Публикувано в Статии :: Спорт; Предложи Гледна точка

Намали размера на шрифтаУвеличи размера на шрифта

Само заради такива дни европейският шампионат по футбол в Австрия и Швейцария не може да бъде отписан с лека ръка като скучен - дори и отделни мачове до този момент да навяваха досада. Естествено главен виновник бяха отборите, към които имаше и най-много очаквания - съперниците в група C. И докато стана ясен и третия четвъртфиналист - противно мнението на скептиците, Холандия продължи с повече от убедителното си представяне, то борбата за третото място остана за последната ротация и предвещава кървави сблъсъци.

Италия - 1 (56' Панучи)
Румъния - 1 (55' Муту)

След позорното поражение, нанесено им от лалетата, от италианците се очакваше убедително представяне срещу северните ни съседи, и очакванията може би частично се оправдаха - Италия владееше положението през по-голямата част от срещата, и поне до гола на Муту изглеждаше по-вероятно да излезе победител от двубоя. Макар че погледнато от друга страна, това надмощие бе и малко измамно - Румъния от своя страна подходи към мача по същия начин, както и към този с Франция - добре пакетирана в защита и разчитаща на скоростни контраатаки и развитие на статични положения, като и в двата случая неведнъж застраши вратата, пазена от Буфон. Нещо повече, въпреки териториалното си преимущество, тимът на адзурите се бе съсредоточил почти изцяло върху непрестанните центрирания към голмайстора на Байерн Лука Тони - тактика, която румънците видимо бяха предвидили, и с изключение на отделни пропуквания неутрализираха напълно успешно. Или, с други думи, погледнат под малко по-различен ъгъл, с оглед играта на двата отбора резултатът остана закономерно равен. Срещата обаче имаше съвсем различни главни герои.

Във втори пореден мач италианците бяха видимо ощетени от съдията, и докато в двубоя с Холандия все пак се оказа, че решението му е правилно според правилата, то този път норвежкия арбитър - ако не и цялата съдийска тройка, буквално реши изхода от мача. Ако беше само отменения напълно редовен гол на Италия, можеше да кажем, че се случва, и те са си виновни, че не са успели да вкарат повече, в крайна сметка. Предпазливостта по отношение на засадите, която в един момент дойде малко в повече, също може да се преглътне. Но двете заедно, в комбинация със съмнителната дузпа, която поне Буфон отрази, вече дойде малко в повече. В крайна сметка, никой не обича да гледа мачове със силна съдийска неадекватност - да не говорим все пак за рамо, тъй като просто играта се опорочава. А трябва да добавим че в и първия мач, който свири, норвежецът не бе особено акуратен - може би просто мястото му не е на еврофинали.

Иначе, ако трябва да се подчертае нечие присъствие на терена, то централните фигури и в двата отбора определено бяха вратарите - спасителят на Италия Буфон и героят на Румъния, Лобонц - което само по себе си е и показателно за острата и динамична игра, представена от двата състава.

Холандия - 4 (10' Кайт, 59' Ван Перси, 72' Робен, 90' Снайдер)
Франция - 1 (71' Анри)

Франция обаче изглежда дълго ще помни петък, тринадесети - денят, в който летящите холандци направиха петлите за смях на кокошките. Срещата донякъде наподоби тази между другите два състава в групата, но с някои малки разлики - вместо да се брани, през по-голямата част от времето Холандия разиграваше с ледено спокойствие в средата на терена, като привидно изпусна инициативата само в средата на мача. И тук французите изглеждаха по-остри, с повече скорост и поглед към вратата на противника, но в крайна сметка само с хъс не става - погледнато по-отблизо, на нападението на Франция видимо липсваше завършващия удар. Иначе Холандия поведе още в началото на мача и успя да успокои темпото почти до края на първата част, което видимо настърви френския състав - петлите натиснаха силно още с първия съдийски сигнал на второто полувреме. И когато вече изглеждаше, че са на път да изравнят, Ван Перси ги попари с втори гол. Това естествено ги принуди да тръгнат почти ва банк в атака и след десет минути Анри намали, но още в ответната атака холандците отбелязаха за трети път и мачът приключи, а в последната минута от редовното време Снайдер вкара и четвърто попадение през съвсем рехавата вече защита в синьо.

А и като цяло защитата на петлите не бе на особено високо ниво и в тази среща, нито бе и Грегори Купе, макар и да няма същинска вина за попаденията - или по-скоро имаше късмет, че в положенията, в които не реагира адекватно, топката не попадна в мрежата му. Точно обратното може да се каже за капитана на Холандия Ван дер Сар, който отново направи няколко невероятни спасявания, а и линия по линия оранжевите просто нямаха слабо място и в този двубой.

Интересното в групата обаче тепърва предстои. Особено любопитен е въпросът дали Холандия няма да пусне гювеч на румънците в последната среща, което ще изхвърли със сигурност двата значително по-неудобни тима на Франция и Италия от първенството - нещо, което не е невиждано, ако помните скандинавската сватба от преди четири години в нашата собствена тогава група. А и в крайна сметка, това е и вид дългосрочна стратегия - възможността да оставиш в борбата по-слаб отбор за сметка на два силни е сладка перспектива. А все пак и Румъния ще гони задължителна победа - нещо, което вече са постигали срещу Холандия и явно са способни да направят. Разбира се остава и вероятността за отмъщение на лалетата срещу северните ни съседи за мачовете в квалификациите, но лично на мен ми се струва някак несериозно да говорим за неща като отмъщения на толкова високо футболно ниво.

На италианци и французи пък предстои повторение на финала от Световното преди две години, и само победа може да класира кой да е от двата състава напред - при равен мач, равен мач вече ще урежда и Румъния срещу Холандия. И така последните мачове в група C като че ли носят и най-голям заряд.

В класирането в групата Холандия запази първото си място, с 6 т. и 7-1 голова разлика. На второ място е Румъния с 2 т. и 1-1, докато Франция и Италия делят по точка, с еднаква голова разлика от 1-4.

Днес предстои и поне частичната развръзка в последната група D - евентуална победа на Испания над Швеция ще класира и иберийците напред, а имайки предвид първите мачове на двата отбора, тя е и доста вероятна. Докато срещата между европейските шампиони и Русия би могла да определи кой от тях ще запази шансове да продължи, като при победа като че ли по-облагодетелствани ще са руснаците - на Гърция предстои последен мач срещу Испания. Нещо повече, в първата си среща Сборная показа доста добър футбол, въпреки катастрофалната загуба, докато гърците играят по добре познатия ни тертип.

Допадна ли ви този материал? (1) (0) 2997 прочит(а)