All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Последни статии Кратки @ Сивостен Recent articles

Свински бут с бамя

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 14.12.2011

Enslaved - The Sleeping Gods and...

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 08.12.2011

England Medieval Festival

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 01.12.2011

SciFi Series: Grimm

(Ангел Генчев) - 28.11.2011

Band dessinee: Chasseurs de dragons

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 28.11.2011

"Синя луна" от Лоръл Хамилтън

"Зигзаг" от Хосе Карлос Сомоса

"Добрият" от Дийн Кунц

"Милениум: Взривената въздушна кула" от Стиг Ларшон

На книжния пазар. Иво Милев: "Случаите ...

На книжния пазар. Джим Марс: "Сестри ...

На книжния пазар. Томас Родригес Мартинес: ...

На книжния пазар. Курбан Саид: "Али ...

На книжния пазар: Хакан Йел - "Ресторант"

Fringe също с нов сезон

Arkan - Hilal (2008)

(Ivan G. Atanasov) - 17.02.2009

Pathology (2008)

(Angel Genchev) - 24.09.2008

Europa Universalis: Rome

(Ivan G. Atanasov) - 22.09.2008

B.B. King - One Kind Favor (2008)

(Angel Genchev) - 17.09.2008

Zavet (2007)

(T. Hristov) - 16.09.2008

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 20 posts ] 
Author Message
 Post subject: Международен успех
PostPosted: Wed May 04, 2005 5:33 pm 
Дядо Йоцо гледа

Хмм.. интересно ми е какво е популярното мнение. Дали има възможност българска ролева игра да излезе на западен пазар - или изобщо на пазар извън България.

И не, не иде реч за Енди(или поне не системата му) или Аксиом(и система и свят) - въпроса е принципен. Може ли български продукт в тази индустрия да излезе на запад и да се надява на някакъв интерес/успех?

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed May 04, 2005 5:49 pm 

Много, много трудно. НО, нищо не е невъзможно де! Зависи кога, защотот в момента е невъзможно, поне според мен. Трябват адски много средства, а и естествено реклама на хобито - имам предвид популярност, с които ще дойдат парите. Това за да издрапа извън, но изобщо не съм запознат с пазара на запад, па камоли в другите посоки на света :) .

Ако си говорим за качество и т.н. Ами да, може. Може да се докара много близо до перфектно качество в българия. А16 показа, че това е възможно и че има хора способни на нещо такова. Определено да, но не сега, не и при тая популярност в България.

for ever and ever I'm a part of...

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed May 04, 2005 5:56 pm 

А16 близо до перфектно качество :shock: :shock: Като издание - да, но иначе...

По темата :
Възможно е, да. Но с мнооого пари. За хобито на запад - знам че е горе-долу известно (по известно е отклокото тук, във всеки случай). Доста от хората знаят за него, дори да не го разбират напълно.
Но за балканите нямам представа как е ! А ми е чудно просто, дали има сръбски, гръцки или други балкански ролеви игри освен Ендивал и Аксиом 16.

the human heart is hungry still...
http://www.headoff.info

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed May 04, 2005 6:20 pm 

Ами имах предвид, че А16 е признак на прогрес - от към система и структура, не толкова колкото е изцяло. Иначе А-то си ми липсват 20те страници, така че и за близо до префектно качество на издаване не може да се говори много, много :twisted: . Казвам, че има признаци на еволюция и който и да е следващия проект, ще надхвърли другите издадени до момента многократно. Не мога да съм сигурен де, но все пак е доста възможно, според мен.

for ever and ever I'm a part of...

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed May 04, 2005 6:39 pm 

Ако е само за излизане на западния пазар - ми няма НИКАКЪВ проблем, най-малкото финансов. Прави се, превежда се (ако не е разработвана директно на ингилизки де) и се пуска като ПДФ през ДрайвТру РПГ или РПГ.нет. Или се печата през POD услуга. И това всичко е без да има нужда да се намесват (почти) никакви финанси.

Виж ако се търси сериозен пазарен успех на Запад - варианта е само един. Трябва да се търси известен западен издател. И да се предложи световно качество на продукта, за което смея да твърдя, че няма кой да го постигне в България. Все още.

Ако си говорим за качеството - също е възможно. Дори Ендивал с известна преработка на системата и света може да има някакъв шанс. Виж Аксиом не бих пускал, освен ако не искам да създам ореала на българите като уникални тъпаци. Това ... .... .... ами нещо ... има шансове единствено на българския пазар. Светът и систмата просто ще бъдат разбити на пух и прах навън.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Thu May 05, 2005 4:34 pm 
No, don't do that. No, really don't. Really.

Аз по-скоро съм се замислял именно за регионален опит първо. Не съм чувал съседите ни да са огрени особено от ролевото слънце.. Но в крайна сметка, първо трябва един сериозен и стабилен продукт.

Другия момент е руския пазар.. който е бездънен :")

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Fri May 06, 2005 1:25 am 

Райст, не си чувал защото не си се интересувал .... в Румъния имат вече около 10 свои ролеви игри ...в гърция преводи на уизърдите мисля че на двете основни книги, в Сърбия и Македония виж ...там май нямат още ;) ама там пиратството наваксва както и при нас ;)

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Fri May 06, 2005 11:28 am 
Emeritus

Румънците са на количество, не на качество, обаче дочух, че ще си внасят WoD.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Fri May 06, 2005 12:54 pm 

Между другото, някой на Запад знае ли въобще за съществуването на Ендивал и Аксиом? А на, ъ-ъ, "българско ролево общество"?

В полза на Незнайния читател.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Fri May 06, 2005 9:16 pm 

би могъл да знае, ако направим масирана атака на форумите на западните игри :twisted:
иначе за какво му е да знае? някаква държава, от "Източна Европа", дето не може правилно да й се произнесе името... 8)

Иначе стоя зад идеята, че маркетинга е в основата на всичко, и че Аксиом, че и Ендивал с хубава могат да задминат днд
:razz:

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Fri May 06, 2005 9:45 pm 
Дядо Йоцо гледа

ммммм Аксиом - не
Ендивал - с малко работа още по системата и единно хубаво описание на иначе прекрасния свят - да.

Шадафар - един от многото Д20 светове - не

За "другото" - ще видим ;)

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Fri May 06, 2005 9:50 pm 
Валхеру

изчакайте да излезе Евалорм :twisted:

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Fri May 06, 2005 9:57 pm 
Illuminator

Естествено, че може бълг. РПГ да се реализира в чужбина! Това се отнася и за ендивал, който има блестяща история, добре е изпипан и притежава безброй достойнства които, извинявам се, липсват на А16! Малко трябва да се изчисти системата от някои неточности и двусмислени правила и Ендивал може да е много достоен представител на бълг. РПГ в чужбина!

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Sat May 07, 2005 1:15 am 

Quote:
Шадафар - един от многото Д20 светове - не

С това бих могъл да поспоря. Но засега ще споря само по принципни позиции.

Най-важното в случая е добре да се познава психологията на западния купувач, както и характера на самия пазар, за да се направи трезва преценка.

Първо и най-важно е какво се разбира под успех?
Ако това е просто да се достигне до пазара, мисля че вече споменах как може да стане най-лесно. При това с мъничко реклама по западните интернет сайтове, занимаващи се с ролеви игри, може да се осигурят едни прилични количества от примерно 100-300 книги за година (в зависимост от определени условия). При това дори от 100 книги печалбата може да бъде съизмерима с тази, генерирана от българския пазар, ако не и по-голяма. При това всичко това е с минимум услилия и клонящи към 0 разходи. Та ако просто достигането до западния пазар е целта, то мисля че каквото и да се пусне все ще го постигне.

Обаче ако обаче си говорим за сериозно стъпване на пазара, то просто може да забравим за каквото и да било, ако няма "начален тласък" от голяма фирма. При това положение обаче и Ендивал и Аксиом се провалят. Причината е че подобна фирма не би рискувала твърде сериозно и най-вероятно ще желае или да се използва позната система (кой каза d20?) или дори собствена такава. Разбира се изобщо изключвам варианта някой от ранга на Уизардс, Белите Вълци или Стийв Джексън Геймс да се заинтересува от подобно нещо, но дори приемем хипотетеично този вариант това означава следното - Уйзардс=преработка в д20, Блеите Вълци=преработка в д10 или д20, СДГ=преработка за ГУРПС. Дори и по-малка фирма да се поинтерсува от проекта то вариантите са или да изкупи правата за него и да ги направи както тя вижда нещата или да се заложи на достатъчно позната система, която ще гарантира поне минимална продаваемост. Което означава... d20 или в много краен случай ГУРПС.

Ако обаче някой реши сам да пробива там в конкуренция с тамошните компании (аз лично бих услужил на подобна личност с пистолет, за да намаля мъките й) това означава МНОГО пари хвърлени в проекта, при това почти със сигурност на загуба поне от първите книги, много сериозен екип, който да работи не само по една книга, а по цяла серия, включително и фийчър романи и дори TCG/CCG. И споменах ли МНОГО пари. При това положение вече може да се опита да пробие с каквоти му душа желае, но за да има изобщо някакъв шанс, то трябва да има интерсен (но не задължително невероятно оригинален) свят, отлична система (просто няма право на грешки в тази област), отлично качество на самия продукт (печат, илюстрации). Но с МНОГО пари това едва ли ще е проблем нали? И разбира се всякакви мераци за милиони и дори за стотици хиляди продадени книгитрябва да бъдат забравени поне за 2 години. В случая дори и няколко хиляди ще са успех.

Изобщо случай три ми се вижда крайно нереален, във случай две опираме до какво - ами д20 като цяло. В случай едно - няма значение:).

Всякакви идеи за стъпане на пазара в някоя балканска страна са утопии поради една основна причина - там нещата няма да са съществено по-добре от положението в България (да не кажа и по-зле), поне от гледна точка на разработеност на пазара. Което означава, че трябва да се хвърлят като минимум усилия поне равни на тези за България, а предвид факта че никой не хвърля никакъв труд в тази област, то начинанието е обречено на неуспех изначално. Разбира се ако успее да се сключи договор с някое голямо издателство от съответната страна... но честно казано като знам колко ни обичат съседите изобщо не вярвам в тоя вариант.

Колкото до текущите български представители: никакъв шанс за Аксиом, и много малки шансове за Ендивал, дори и след МНОГО сериозна преработка. Ама тов амай вече го казах.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Sat May 07, 2005 8:13 am 
Emeritus

Дийп, моля те, не съкращавай Стивън Джексън Геймс на СДГ, щото принципно това го ползват за 'степен на достоверност на гнезденето' :)

Принципно пишеш доста вярни неща, не съм съгласен, обаче с няколко точки. Тия 100-300 книги на година трудно ще покрият разходи по превод+реклама+доставка, ако искаш да струват на разумна цена (демек по-ниска от цените на Белите Вълци или Бреговите). Някак си - не я виждам сметката.

Това за съседните държави е не толкова утопично, ако има на място някой, дето да разработва пазара, а ти само му продадеш продукта, като по-евтин такъв (от западните ще е по-евтин такъв) и доказал се в подобни пазарни условия (българските). Да тръгнеш, обаче, ти лично да се занимаваш с реклама, разясняване и прочие на чужда територия - абсурд.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Sat May 07, 2005 10:18 am 

Андрас, това за съседните и аз мисля го казах. Проблема е доколко някой ще се навие да купи продукта. Изключи за момент качеството му и добави към него "български"...

Иначе сметката е проста: pdf разпространителите ти визмат между 20 и 35% от продажната цена на файла. Тоест ако заложиш да си на печалба от 10$ на книга ще ти трябва цена на PDF-a между 12,5$ и 15$, което е доста прилично. През POD най-вероятно крайната цена на книгата при същата заложена печалба ще е около 20-25$. На 100 книги това са 1000$ печалба. Дори и ако наемеш някой да я преведе от тия пари за превода ще отида примерно 300-400-500 лева, а рекламата ти може да е практически безплатна - няколко поста с обясния за играта по форумите на сайтовете и т.н. Или някой и друг долар за уеб реклама. Примерно ти остават половината от парите за 100-те книги като чиста печалба. Ако са повече от 100 си доста на кяр:). Примерно сложи го от 300 книги да си на около 3500-4000 лева чиста печалба. Горе долу колкото струва издаването на 1000 броя в бг и малко повече отколкото може да се надяваш спечелиш от тия 1000 броя.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Sat May 07, 2005 10:25 am 
Emeritus

15$ е малко солено за пдф книга, при положение чe отлично оформеното хартиено издание на Vampire: The Requiem струва 24. Е, 100 бройки биха могли и да се наберат при тая цена, ако успееш да нацелиш онези с колекционерска страст, но много повече едва ли, понеже цените ти са на едно ниво със известните продукти, но реномето ти - не.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Sat May 07, 2005 11:44 am 

По принцип е възможно да излезе такова нещо на запад . Само че трябва голяма реклама , много пари и естествено превод . Незнам обаче след всичко това , дали ще си заслужава да се предприеме това начинание . Така че по - добре първо накои да преведе Ендивал на английски или немски и после ще си говорим .

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Sat May 07, 2005 11:50 am 
Captain

Както вече бе казано и преказано, нито една от бг книгите не би имала някакъв сериозен успех. Ако обаче се пусне един от проектите, няма значение кой, за свободен даунуоад, давам за пример ендивал, тъй като с Аксиом не съм добре запознат. Дообработвате леко системата и света, и го пускате за свободен даунуоад в руските сайтове, защо в по-западните страни, ще му погледнат просто несериозно, опитайте с форуми, проверете колко пъти е свален след месец. Туку виж станало чудо и се граби като топъл хляб.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Sat May 07, 2005 3:13 pm 

24$ струва PDF вариант на Реквиема или ако го купиш от Амазон. Ако направиш последното и сметнеш колко са транспортните разходи (ако не си в САЩ) излиза на същата цена както и за крайния клиент в книжарница, или 35$. Уизардс пък продават pdf-книгите си на същата цена, както и хартиените варианти. Така че 15$ за пдф книга хич не е много, дори е по-малко от препоръчваната от rpg.net поливин цена спрямо хартиеното копие.

Profile  
Reply with quote  
Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 20 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]