All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Последни статии Кратки @ Сивостен Recent articles

Свински бут с бамя

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 14.12.2011

Enslaved - The Sleeping Gods and...

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 08.12.2011

England Medieval Festival

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 01.12.2011

SciFi Series: Grimm

(Ангел Генчев) - 28.11.2011

Band dessinee: Chasseurs de dragons

(Любен Загорчев - LifeJoker) - 28.11.2011

"Синя луна" от Лоръл Хамилтън

"Зигзаг" от Хосе Карлос Сомоса

"Добрият" от Дийн Кунц

"Милениум: Взривената въздушна кула" от Стиг Ларшон

На книжния пазар. Иво Милев: "Случаите ...

На книжния пазар. Джим Марс: "Сестри ...

На книжния пазар. Томас Родригес Мартинес: ...

На книжния пазар. Курбан Саид: "Али ...

На книжния пазар: Хакан Йел - "Ресторант"

Fringe също с нов сезон

Arkan - Hilal (2008)

(Ivan G. Atanasov) - 17.02.2009

Pathology (2008)

(Angel Genchev) - 24.09.2008

Europa Universalis: Rome

(Ivan G. Atanasov) - 22.09.2008

B.B. King - One Kind Favor (2008)

(Angel Genchev) - 17.09.2008

Zavet (2007)

(T. Hristov) - 16.09.2008

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 36 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Как ви се струва този вариант?
По-удобен 71%  71%  [ 15 ]
По-неудобен 29%  29%  [ 6 ]
Total votes : 21
Author Message
 Post subject: Схема на издаване
PostPosted: Tue Feb 08, 2005 8:01 pm 
No, don't do that. No, really don't. Really.

Хайде малко по-стойностни анкети ;)

Ще ми се, така, да се допитам по един важен въпрос, а именно - как бихте оценили следния вариант на издаване на света.. Паралелът, където има сравнения, е с Ендивал. Всички цифри са малко или повече условни.

1) Corebook (това някой не го ли преведе читаво най-накрая, все го недоумявам.. ядрена книга или ядро е хубаво, но звучи малко тъпичко ;р). Синтезирано съдържание. Обхваща не много голяма като площ (от света имам предвид), примерно с пределите Балканския полуостров со все греческо и островите, или поне някъде около толкова. Без огромно многоообразие на игровите раси, но с разнообразие от гледна точка различните им народи с тяхната култура и бит, което може да даде почти същия ефект - напр. 4 раси с общо 10-15 народа. По-щрихово описание на историята, по-сериозно на порядките. Отделно вече професионалните групи и системата, известно количество флора/фауна, което се среща сравнително по-често. Общ обем - относително по-малък от Ендивал, да речем между 200-250 страници.

2) Към този corebook вече доиздаване на малообемни допълнения с разширена история на дадена държава, евентуално професионална група и каквото още има - разбира се в по-малък тираж за желаещите. Обем - напр. до 50-на страници. Съответно (ако става дума за държава) се разширява вече историческата част, допълва се флората и фауната, дават се допълнителни сведения.

3) След няколко подобни - втори corebook вече със съседна област. И така малко по малко мозаечно може да се покрие добра площ.

Искам специално да отбележа, за да не става на излишен въпрос, че за момента за отместване във времето въобще не се говори, а се взема стационарен момент.

Ще ми се също да чуя коментари, разбира се, не само харесва ми / не ми харесва ;")

пс. Защо питам вероятно ще се сетите ;р

Last edited by Guest on Wed Feb 09, 2005 1:32 am, edited 2 times in total.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 08, 2005 8:20 pm 
Дядо Йоцо гледа

Еми аз да се въздържа от гласуване тука а :)

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 08, 2005 8:25 pm 
Валхеру

по-скъпичко ще излезе, но нищо.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 08, 2005 8:36 pm 

Вариантът е добър, стига да не са нужни всички corebooks за да може да се играе. Иначе екстра - взимаш тази книга с расите и частта от света които те интересуват. (т.е. като WoD поредицата - независими части от един и същи свят)

the human heart is hungry still...
http://www.headoff.info

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 08, 2005 8:39 pm 

По-удобно е според мен от другите опити. Но трябва вторите издания, който ще са добавки, наистина да са малки. И да са по-евтини от корбука - чийто превод може да е главна книга. Или основна :) . Не написа за качеството на кориците и харията обаче. Те са също важни, макар и лукс, който едвали ще си позволите. Всъщност сам си отговорих. Мразя така :?

for ever and ever I'm a part of...

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 08, 2005 8:59 pm 
Дядо Йоцо гледа

Ами не, така е дори по-евтино - взимаш си само това което ти трябва. Взимаш си CoreBook-a(един е достатъчен за игра) и оттам нататък другото са подробна информация за расите и бита им, подробно описание на света и градовете с карти и всичко, приключения, напътствия и прочие.

Хартията е друга тема, за по-после.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 08, 2005 9:10 pm 

Хехе, много е рано още за хартии и корици ;р Ще се постараем да са възможно най-добри, но не очаквайте чудеса - нали знаете, всичко е с пари, а което не е - е с повече пари :)

Питам съвсем общо, за да се ориентираме... Тъй като именно това е планът, който предложих (не, че имаше възражения, но да чуем и гласът народен ;р). Главните книги ще са самостойни, разбира се ;")

А може да имате и някое предложение, за което не сме се сетили.

Между другото, не съм сигурен, че ще е кой знае колко по-скъпо. Самата главна книга е с по-малък обем, пък и едва ли всеки ще иска всички евентуални разширения :)

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 08, 2005 9:21 pm 

не му мислете сега (па и по принцип) това :) питам за самата схема за предложения и забележки, за останалото - кат му дойде времето, както викаше един друг цар, ма не върколашки ;р

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 08, 2005 9:33 pm 

Тва вече е по-професионално, Вер. Цялата идея ме кефи... по принцип, ако може да се раздели ядрото и книжката за разказвача ще е също по-удобно...
Един базов set of books за игра и от там нататък само ъпгрейдване...in a word - Super! Пък и друго си е да дойде сесията и да тръшнеш на масата купчинката книжки и да кажеш: "Да, започваме!"

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 08, 2005 9:37 pm 

това за частта за разказвача е малко тънък момент :) още не съм го обмислим достатъчно за да го предложа в детайли, но идеята ми включва по-скоро нещо като напътствия (във вид на текст) към участниците, а не системната част да е пръсната в три отделни секции. но вътре в самата книга.. едва ли ще бъде чак пък толкоз обемно :)

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 09, 2005 12:58 am 

хм, някой е гласувал по-неудобен, забелязвам. ще ми се все пак да си беше изказал забележките.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 09, 2005 10:45 am 

Хм, аз съм един от "тези", но идеята ми е била по-скоро "не по-удобен". Определено ми харесва повече от оригиналната концепция която срещаме в книгите, но считам, че свят и система е по-добре да бъдет в отделна книга. Просто, иначе едното от двете остава недоразгледано, или пък обема се получава доста голям за една обща книга. Разбира се, да искаме формат от типа D&D - примерно една книга с правилата, една за разказвача+свят е доста, при положение, че уж се стремим не към утвърдения играч, а към новия.
Но, въпросът ми е този - защо се стремим само към новия? Нима смятаме че старият играч, като видял наистина качествени продукти, няма да се поинтересува от нашия? Ако държим на нисък обем, или по-ниско от западното качество(за да приобщим новия), то "старците" наистина е вероятно да не ни обърнат сериозно внимание, освен поради разни криви причини нямащи нищо общо със самата игра.
Е, има и проблем с парите - издаването да две книги е много по-скъпо от издаването на една. А този вече е съществен.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 09, 2005 11:08 am 

Варианта определено е по-добър , но според мен и по-сложен ... особено ако сте "организирани" , както до сега ... накрая колкото и да са книжките , колкото и да са авторите ... ако е хаотично представено и безцелно представяне на целия арсенал на Агилията ... еми нищо ново няма да е :P

Иначе казано : идеята е добра , то така и трябва да бъде , но това е по-малкия проблем .

in short our pal is doomed...

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 09, 2005 11:52 am 

Вижда ми се по-неудобно. Като начало си остава основния проблем с една основна книга, която съдържа всичката информация. От друга не знам тези допълнителни малки книжки колко хора ще ги купуват, но не вярвам да са повече от половината, които ще си вземат основната книга. Това не означава ли, че трябва да излизат в някакъв незначителен тираж? Ако в основната книга света е наистина много бегло описан (по 1-2 страници описание на расите, една карта и казване кое какво е по нея) наистина тези допълнителни книги ще са доста полезни и вероятно ще се купуват. А това води и друг бонус - в основната книга оставя място за системата и въпреки това има някакъв свят. Не знам дали идеята е света да е описан толкова бегло, но аз така го виждам.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 09, 2005 12:17 pm 

не съм сигурен, че разбрах защо оставаш с впечатлението за бегло описание :) имах предвид синтезирано - т.е. не толкова обширно като обем, но с максимално най-важна имформация. и не чак две страници :)

а разширенията разбира се, че ще са с по-малък тираж, но какво пряко значение има това?

за яго - е вариантът отделно свят, отделно система, вече едва ли ще е удобен :) не мисля, че имаме такъв пазар :)

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 09, 2005 2:34 pm 

Не, не, не. Не "вече едва ли ще е удобен", а най-много "все още не му е дошло времето". Да не объркваме хората, като ги караме да си мислят че вече е пробван и за в бъдеще ще е неудобен, като всъщност е обратното.
И какъв е този тираж по-малък от 1000 бройки, който да запазва потенциал за възвръщаемост?
Пък синтезираността винаги носи опастността от недостатъчна покритост. Далеч по-добре е, ако изобщо не се остави място за "недостатъчност" с работа в по-малък мащаб, или с нещо по-компактно. Примерно система която да се събира в 30 стр, системно-игрови неща, като екипировка и раси която да се събира в още 30 и игрови неща които да заемат останалите 140 нашир и надлъж. Или пък само 100, ако решите да правите подробна магическа книга, както примерно е практиката в d20 - тогава 10-40 ще отидат за магии например, или за метамагическа система(примерно огън(мана*3)+сфера с диаметър 4 метра(мана 4)=огнена сфера с диаметър 4 метра струваща 12 мана). Както и да го погледнеш, всички са на далавера - играчите с компактна и удобна книга, авторите с евентуално по-продаващ се продукт.... абе, има нещо в тази синтезираност, стига да се направи като хората, вярно си е.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 09, 2005 3:04 pm 

горе-долу си уцелил страниците ;р точно разграфен план още няма, тъй като не се е разпределил целия натрупан материал - а има да се трупа и още, но за системата наистина са отделени 30 до 40 стр. и остават 150 до 200 за чисто световите проблеми - което никак не ми се струва малко. хайде 20-на да са за обяснения.

за сравнение в ендивал, а доколкото разбрах и в аксиом, системата заема огромен обем от 100-150 стр. с проста сметка - имаме същото място, и ако си свършим добре работата с описанията ще има много повече информация :) а в ендивал 3 пък и благодарение на кофти предпечат се събират едно 30 бели страници.

за подробности за света още няма да навлизам, докато не дойде време за по-пълно резюме и някакво представяне вече, но магията е различен тип и няма да има нужда от тия пространни описания на заклинания

пс. имах предвид следното: не мисля, че е актуално на нашия пазар и ще обърка потребителя, който и без това се чуди дали една книга да си вземе, камо ли две. освен това говорим за скромен тираж, а няма и обществена основа - не е придобило някаква хиперпопулярност. а при малки тиражи не можеш да си позволиш много волности, защото шанса да загубиш се умножава многократно. при 100 хил. дали ще имаш 5-10 хил. случайни покупки на свят много не те засяга, но при 1000 бройки свят 200 случайни покупки, които няма да си вземат системата, те закопават. а и дори за сведущите ще е неудобно - на практика на първо издание ще трябва да си купят 2 книги. за издаващия е също толкова кофти, щото ще трябва да издаде две книги едновременно, а то и една не е щракане с пръсти ;) ако примерно всичко тръгне добре, и се стигне до неизбежната версия 2.0 на системата, при вече няколко досегашни книги - лошо няма тя просто да се пусне в отделна, за да я ползват всички.. но до такива неща има много време :")

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 09, 2005 5:48 pm 

Като стана въпрос за синтез и сбитост на информацията, няма как да не отбележа че представянето на екипировката в d20 и d10 е доста по-компактно отколкото това в Ендивал или Аксиом. Също тема за размисъл.
Както мислите да стои въпроса за поддръжката? Периодични *pdf издания с приключения и/или модулчета звучи добре за у нас, помежду истинските допълнителни книги.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 09, 2005 5:54 pm 

отбелязвам за размисъл :)

иначе - разбира се, макар че мисля форумната среда е за предпочитане заради диалога и идеите на играчите... и после може да се обобщи и сложи като готов материал я на самия форум, я на сайт около форума :)

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 09, 2005 6:32 pm 

Не ми харесва. Поради причината, че предпочитам вместо да ровя няколко малко книжки, да ровя в една по-голяма. В смисъл кор бук (основна книга? базова книга?) спокойно може да съвмести системата + базово описание на света. В последствие да се издаде допълнение (може би със сходен обем), в което света да е описан надълго и широко + разни идеи за приключения+ помощ за водещия.
Така който иска може да играе и само с основната книга, а който иска по-богато описание на света и повече възможности ще си вземе и втората. И според мен бързо ще разберат хората, че е доста удобно да имат и двете книги.
Разделеното издаване си има и предимство като цена също - в края на краищата в книги по 200 страници ще излязат по-скъпо на купувача от една от 400, обаче пък му дават възможност да ги даде на части когато има възможност.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 09, 2005 6:43 pm 

а времето? а тази част, която не те интересува?:") щото за 200-250-300 страници текстова книга ще се иска пак година :") т.е. ще чакаш за нещо, от което 1/2 не искаш, например. освен това, историята не се чете всеки ден ;р

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 09, 2005 6:44 pm 
Дядо Йоцо гледа

Амм.... Дийп... точно това се визира бе човек. Базовата книга - система, свят, раси и пр. А в допълнителните - подробна история на еди си кое, и точно това което ти си писал. :)

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 09, 2005 6:46 pm 

и бит, пропускаш, което е изключително важно. битът е много по-важен от историята, и това определено го разбрах след е2. битът е за базовата книга, после само може да се допълни в разширенията.

целта е основната книга максимално да предава атмосферата, без излишъците, които са за по-задълбочаващите се в материала хора.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 09, 2005 6:57 pm 
Captain

Ти знаеш ли как се намира Ендивал в провинцията ? В най-добрия случаи може да успея да ида до Плевен и шансът продавачката да ме гледа тъпо при въпроса : ``Имате ли Ендивал?`` е над 90 процента. В по-лошия може да трябва да чакам между 6 и 8 месеца, за да ида до Благоевград, където има Хеликон и със сигурност мога да си го купя. А представяш ли си, ако вземете през месец да издавате книги, на всичкото отгоре с по малък тира}I{ (по-трудни за намиране). Край за мене като ролеви играч на вашuTе продукти. По-добре една книжка, но свястна, пък макар и през 2 години.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 09, 2005 7:07 pm 

това е въпрос на разпространение, в което интегра бг се справи ... трагично :) сещам се как книгата на бейв я нямаше никъде.

мисля да ползваме като вариант пращане по пощата - едно левче до два да са пощенските услуги (просто отдавна не съм се възползвал и не знам сега какви са тарифите), през форума. все пак голяма част от потенциалните потребители са тук :)

Profile  
Reply with quote  
Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 36 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]