|
Сивостен :: Авторски права
 |
|
 |
|
|
|
 |
|
 |
|
 Дата: понеделник, 08 юни 2009. Публикувано в Кратки :: ДругиПолу на майтап, полу насериозно, Партията на пиратите от далечна Швеция си осигури място в Европейския парламент. След вчерашните избори, политическата формация се оказа с ни повече, ни по-малко 7,1% от гласовете на скандинавските гласоподаватели.
Цялата кампания на партията е базирана върху идеята за промяна на концепцията на законодателството в сферата на авторските права, и придоби още по-особен смисъл след ареста и последвалата присъда на създателите на торент-портала The Pirate Bay през месец април т.г.
Мотото на формацията е, че статуквото възпрепятства естествения стремеж към познание и позволява упражняване на контрол върху информацията. Естествено, една птичка пролет не прави, но въпреки това придобиването на политическо признание е важна стъпка напред, допълват шведите. А
|
|
|
|
|
|
 |
|
 |
 |
|
 |
|
|
|
 |
|
 |
|
 Партията на пиратите, по името на най-големия торент-портал - The Pirate Bay - може да се оборудва с пейка в Европейския парламент, изненадващо съобщиха шведските медии.
Поддръжката на политическата формация, създадена през 2006 г., продължава да расте, и вече е надминала критичните четири процента, нужни за да получи представителност. Силно вероятно своят дан е дала и скорошната присъда върху собствениците на сайта, които преди дни бяха признати за виновни по казуса с нарушаването на авторски права и получиха ефективни присъди от по една година.
Самата партия обаче поддържа тезата за свободно, некомерсиално разпространение на филми, музика и въобще продукти, които съответния закон третира, в Интернет. Всъщност, неотдавна, The Pirate Bay пуснаха и търсачка, базирана на услугата
|
|
|
|
|
|
 |
|
 |
 |
|
 |
|
|
|
 |
|
 |
|
 С две думи - писна ми. Омръзна ми да си хвърлям интелектуалния труд, за да може някой да го прекопира някъде и да го представя за свой собствен. Че и после да държи на това, нещо повече - да ми държи сметка за това - и да няма смелостта да посочи един източник. Да каже "абе, хареса ми, бе - взех го; ей тоя го е написал, ама прочетете го и при мен". Така не бих имал нищо против - в крайна сметка аз тия статии не ги пиша за да си ги правя на тапети, а за да се четат. Но пък са си мои, нали така?
Повечето хора, струва ми се, си мислят, че като това е интернет, необятен такъв - то вземам и пускам. И какво от това, другият не губи, продължават. А не губи ли? Напротив: губиш ми. Губиш ми трафик, който аз си плащам. Губиш ми читатели - при това чрез моя труд, защото теб те е домързяло. Губиш
|
|
|
|
|
|
 |
|
 |
Страница: « : : [1] : : »
|
|