|
Сивостен :: Бохемските квартали: Скадарлия (статия) - История, Белград, География, Любопитно, Пътепис, Скадарлия, Сърбия
 | |
Повечето исторически градове в Европа си имат по един такъв – квартал, където животът сякаш е замрял в едни други времена. Живописни кръчмички създават почти домашна атмосфера, предлагайки на туристите и местните безделници да се потопят в безгрижие и дори разгул. Според тълкуванието на „бохемски живот”, това е неконвенционален, лековат, артистичен начин на прекарване на времето без мисъл за злободневното. И някак, съвсем естествено, навява мисъл за добро хапване и пийване в приятна обстановка. Без да се приема като обвинение, но тук, на Балканския полуостров май сме първенци в това отношение. Затова стартирам краткия преглед на най-добрите места за пилеене на време и пари със столицата на западните ни съседи – Белград.
Самият „бял град” отдавна е спечелил място в сърцето ми, не само заради факта, че независимо от всичките нещастия, струпали се на главата на сърбите в последните десетилетия е в пъти по-уреден и чист от родната ни столица. Белград освен това е арена на може би най-кървавото футболно дерби – Партизан срещу Цървена Звезда, които отбори освен това притежават и прекрасни стадиони. Там се намира и живописната крепост Калемегдан, с изглед към събирането на Дунав и Сава, с военен музей на открито и доста прилична зоологическа градина. Там се намира и Београд Арина, за която доскоро нямахме какво да предложим като алтернатива за концерти. Има и много други забележителности, които си заслужава да се видят. Но мисълта ми беше за хапването и пийването.
Славата на сърбите като майстори на скарата е пословична, но също така според мен това е страната, в която може да се насладите и на наистина добра плодова ракия (троянската сливова също влиза в тази категория, и ние има какво да предложим). Сръбска скара, освен в Лесковач и в ресторантите на Майстор Миро из България, може да намерите и навсякъде из Белград. Не твърдя, че Скадарлия е мястото с най-добра и в никакъв случай не е мястото с най-евтина сръбска скара. Но това е мястото, където може да й се насладите в най-автентична обстановка. Затова, ако имате път към Белград, задължително отделете едни три часа и няколко десетки лева, за да посетите някое от „кафаните” на улица Скадарска.
Намира се съвсем близо до площад „Теразие” в стария град, макар че дори табелите няма да могат да ви ориентират съвсем добре. Скадарлия не е някакъв огромен исторически квартал, а по-скоро само една малка уличка, удобно скрита между високи модени сгради. Независимо от това си е спечелила славата на белградския „Монмартр”, главно заради факта, че в началото на миналия век е била средище на поети и писатели. В съвременния изглед на града реставрираните кръчми се вписват като една от главните туристически атракции. Във всяка една от тях масите и столовете се разместват за секунди, така че независимо от размерите на компанията, тя да бъде настанена преди да размисли да отиде в съседното заведение. А с изключение на няколко художествени галерийки, на улица Скадарска може да намерите единствено кръчми.
Имената им са живописни - Tri šešira, Dva jelena, Zlatni bokal, Dva bela goluba и т.н. Отрупани са с цветя през лятото, с картини в малко кичозна обстановка вътре, а сервитьорите в традиционни за началото на миналия век костюми, както и случайни елементи, изнасящи серенади допринасят за доброто настроение и за бягството от действителността. Е, няма какво да се лъжем, всичко е за да ви изскопчат няколко динара повече, но пък какво от това. Човек има нужда и да харчи с кеф.
Относно менюто задължително трябва да започнете с някаква плодова ракия – крушова (вилямовка), сливова (сливовица) или дюлева (дуньевача), всичките „двоен препек”, но не задължително със салата. Предлагат сръбска, която си е същата като шопската – домати, краставици, чушки, лук и сирене, и се сервира в размери, побиращи се в пепелник в заведение за непушачи. Също няма нужда да се лъжете и с гарнитура – „слайсиран” варен картоф с масло или голяма с малко малки печурки на скара няма да ви направят особено впечатление, освен лошо такова. За сметка на това пък скарата си я бива, и като качество, и като големина на порциите. Ако знаете какво искате, сигурно ще си поръчате плескавица или вешалица, „пуньени” или не, или пък класическа пържола. Ако искате да експериментирате и да опитате от всичко, то задължително се насочете към „мешано месо”. Там имате от всичко по-малко, а от някои неща и в повече. Можете да го гарнирате обилно с бира „Йелен” и с хляба, който в повечето заведения ви носят безплатно. Та толкова по въпроса за здравословния живот. Относно цената не си направих точна сметка, но мисля, че за равностойността на 40 лева можете да се подуете от ядене и да си завиете за вкъщи. Ако ви се виждат много, в околностите се намират и по-непретенциозни заведения, където за половината сума можете също да останете повече от доволни.
Та в заключение, защо пък да не си устроите една нарочна „бохемска” екскурзия до Белград. Пътят не е особено дълъг, а има и редовни автобусни линии. Влакът също е опция, като връщането с него е допълнителен, незабравим цирк, ако имате здрави нерви. |
Добави коментар 
Ако сте регистрирани във форума можете да коментирате и тук
|
|