|
Сивостен :: S.T.A.L.K.E.R. (ревю) - GSC Game World, First Person Shooter, Аркадий Стругацки, Борис Стругацки, Компютърни игри
 | |
Помните ли социализма? Големите вождове? Огромните фабрики, институти, цехове? Влаковите релси и гари? А хорицата караха ладички, москвичи и запорожци, градяха се панелки, строя ха се градове, индустриализираха се селища. Чувате ли звука на прогреса? Всеки соц-ентусиаст, чиято душа се изпълва при тези спомени ще остане повече от доволен от поредицата STALKER.
Сталкер е руска FPS-ка, вдъхновена от филма STALKER, който от своя страна е телевизионна адаптация на книгата на Аркадий и Борис Стругацки „Пикник край пътя”. И в трите произведения става дума за въпросната „Зона”, която за пояснение мога да асоциирам с Бермудския Триъгълник – опасен район с необясними явления и аномалии. Зонатa е не просто някаква тъмна гора – тя е живот, призвание, религия, Зоната има душа и съзнание, а в нейния център се крие Уишгрантър-а (Wish granter, англ. – изпълнител на желания), който ще осъществи най-съкровената ви мечта, а цената – тя е ваша за плащане. Екскурзоводите, които могат да ви заведат до там живи и здрави, са въпросните Сталкери (по-натам в играта с понятието се спекулира, но същността остава същата – опитен обитател на Зоната). Основният проблем в Зоната са т.нар. аномалии, а те самите са разнообразни – от гравитационни, пространствени, през ел.-магнитни, до психоактивни или радиационни. Ефектът от прекия сблъсък с аномалия е най-често фатален.
Защо започвам със Зоната? Защото тя е основната връзка между играта и филма. Но е време да заговоря и за самата игра. Действието се развива край Чернобил, Украйна. Принципно, във филма и книгата не става дума за злополучната АЕЦ, но гейм девелъперите са пренесли Зоната там, за да подсилят атмосферата и като цялостното впечатление. До момента има три части на STALKER: Shadow of Chernobyl, Clear Sky и Call to Pripyat. Във всяко едно от продълженията влизате в ролята на различен Сталкер, имате различна самоличност, мисия и социални отношения. Това, което свързва персонажите, е самата история и действията, които се развиват. Ако някой каже, че всичко това му напомня за сапунка... ще е прав! Дори аз се обърквам около хронологията, главно защото редът да експанжъните не отговаря на развитието на историята.
Сталкер е сървайвъл шутър. Започвате като новобранец, едва свързващ двата края. Ще броите всеки патрон и всяка рубла, но с времето това ще се промени. Всеки един от главните герой има някаква тайна мисия – крайна цел, която в зависимост от действията ви може да се промени. Всеки експанжън има от две до десет различни развръзки, в зависимост от стила ви на игра и решенията, които вземате. Но, не се ентусиазирайте, в 90% от случаите завършвате с т.нар „тъжен край”. Враговете ви са разнообразни: за начало самата Зона ви подлага на изпитания ежеминутно, налитат ви зловещи мутанти и Сталкери от вражески фракции. Играта се откроява с относителен реализъм – битките между сталкери са дълги и рисковани, най-често един откос е достатъчен да ги свали на земята, затова ще трябва да се пазите и да напредвате бавно. Огнестрелните оръжия са наслада за окото – арсенала включва всякакви съвременни екзотични пуцалки – АК-74 (не е грешка, не става дума за 47), Абакан, IL85, P-90, ОС-14 „Грозна”, Макаров, SVD, Fn-ки и т.н. Има различни калибри амуниции (в полза на реализма) и разнообразни типове патрони – бронебойни, кухи (HP – hollow point), подсилени и др. Ентусиастите на тема оръжия ще останат предоволни, а нак-откачените ще имат възможност да модифицират любимите си пушки по всевъзможни начини, превръщайки ги в нещо наистина невероятно. Това, което ще трябва да следите е кондицията на оръжието ви – редовните ремонти и поддръжка са задължителни.
Липсват RPG елементи – не се вдигат нива, не се учат умения, а издигането ви към елитен сталкер става посредством придобиване на все по-добра екипировка и снаряжение. Личните ви умения и знания като играч също играят голяма роля.
Друг важен елемент са т.нар. „Артефакти”. Въпросните измишльотини са страничен продукт от активността на аномалиите и са основната причина сталкерите да рискуват живота си в тяхното търсене. Визията им може да е доста забавна – например две метални пластини попаднали в аномалия са събрали странно еластично вещество помежду си, което ги кара да пулсират и пружинират, отдавайки странна синя светлина, или пък оживелия рул на изоставен шлеп, който формира нещо подобно на спирала. Всеки един артефакт има някакви свойства – положителни и отрицателни въздействия върху притежателя им. Колкото по-рядък и скъп е обектът, толкова по-силни са благоприятните въздействия и съответно по-малко неблагоприятните. Някои абсорбират гама-лъчи, други излъчват такива, трети ще ви дарят с регенерационни способности, четвърти ще увеличат или намалят устойчивостта ви спрямо различни фактори от околната среда, а други могат дори да спрат куршум. Артефактите са важна част от играта, затова правилният избор ще ви гарантира голямо превъзходство.
Костюмите, с които се сдобивате са изключително екзотични. Започвате с най-обикновен дъждобран, който в най-добрия случай ще ви предпази от настинка. По-натам можете да се сдобиете с всякакви брони. Има главно два типа облекла - с бойна насоченост – предлагат устойчивост към вражески огън и наранявания/ухапвания (а повярвайте ми – ИМА какво да ви ухапе!) и такива, предлагащи защита към околната среда – радиация, аномалии и пси-атаки. Желателно е да имате по един от двата типа, но ако успеете да усъвършенствате някакъв компромисен вариант – ще се справите и с един, което разбира се ще ви излезе по-скъпичко. Не забравяйте - противогазите са задължителни за по-опасните райони.
Мутантите са една зловеща сган изроди. От глутници слепи кучета, псевдо-песове и чернобилски помияри (който имат пси-способности), през мутирали плъхове, глигани, птици до рисове, химери и псевдо-гиганти. Най-страховити са мутантите-хуманоиди – кръвосмучещи изроди, сноркове и зомбифицирани сталкери. А ужасяващият „контролер” представлява смъртна заплаха дори за най-опитния сталкер. Играта не се препоръчва за хора със слаби сърца или нежна психика.
В крайна сметка най-силната страна на играта е нейната атмосфера. Изоставените индустриални райони са едновременно романтични и зловещи. Всеизвестният Припят е правен по образец на истинския, налице са всички по-известни атракции – виенското колело, басейна, фабриките, пощата и статуята на Ленин, а се носят слухове, че в последната част може да се види и кафе „Припят”.
STALKER има хардкор фен колектив не по-малък от този на други култови заглавия като Fallout например. Горещо препоръчвам играта на всеки любител на подобни заглавия. |
Добави коментар 
Ако сте регистрирани във форума можете да коментирате и тук
|
|