Български English [beta]
Здравей, гостенино. (вход, регистрация)
Екип Партньори Ресурси Статистики За контакт
Добави в любимиПредложи статияКонкурсиЗа рекламодатели
Начало
Форум
Към Кратки
Всички статии
 Литература
 Музика
 Филми и анимация
 На малкия екран
 Публицистика
 Популярни
 Кулинария
 Игри
 Спорт
 Творчество
 Други
Ключови думи
Поредици
Бюлетин

Търсене

Сивостен :: Формула 1, сезон 2009: Голямата награда на Китай, квалификация (обзор) (статия) - Формула 1, ГП на Китай, Квалификация, Марк Уебър, Ред Бул, Рено, Себастиан Фетел, Фернандо Алонсо, F
Формула 1, сезон 2009: Голямата награда на Китай, квалификация (обзор)

Поредици: Формула 1, сезон 2009

Автор: Иван Ж. Атанасов, събота, 18 април 2009.

Публикувано в Статии :: Спорт; Предложи Гледна точка

Намали размера на шрифтаУвеличи размера на шрифта

Две седмици във Формула 1 са достатъчно време, за да се завихрят десетки скандали. Точно толкова бе паузата между прекратеното по средата Гранд при на Малайзия и започващият утре старт за Голямата награда на Китай. Започна се с нови съмнения за легалността на колата на Браун, като този път на прицел бяха изпускателните тръби на болида на британския тим. Този път обаче отборите решиха, че е по-лесно просто да изкопират дизайна и всичко мина някак си тихомълком и дори не успя да се завърти по-сериозно из новините.

Последваха, за сметка на това, медийни диалози и някак си мълчаливо-неадекватно отричане от Ферари за ролята на Михаел Шумахер в решението световният шампион за 2007-ма да излезе с мокри гуми на сух асфалт. И за капак на всичко, официално бе обявено, че за следващите два старта седемкратния световен шампион няма да пътува с отбора, което бързо се възприе като потвърждение на подобно предположение и апотеозът на медийното ровичкане станаха заглавия „Шумахер напуска Ферари на края на годината”. И после всичко увисна във въздуха без да бъде нито потвърдено, нито отхвърлено.

ФИА пък реши да се напъне за пореден път и както обикновено роди мишка – Мозли иска нов световен двигател, един за всички серии под шапката на федерацията. Без Формула 1 може би, но познавайки Макс, може би има предвид точно обратното. В изказването му обаче личаха и други зелени идеи като КЕРС да се зарежда не само при спиране, но и от изпускателните тръби, охлаждането и т.н. Доста интересно, особено на фона на масовото изоставяне на системата от отборите за Голямата награда на Китай. Съвсем естествено, повечето анализатори се запитаха дали изобщо Мозли се интересува от това какво искат отборите или пък феновете, или си кара по предварително избрания план.

„Лъжливият скандал” получи своето логично развитие. Действително, както каза Ралф Шумахер, Хамилтън и Макларън далеч не са първите лъгали съдиите, но пък и Трули имаше право, че като те хванат трябва да бъдеш наказан. Така че предстои формално изслушване, където ще бъде привикан може би и Рон Денис, но засега само ще му слушат интервютата. Мартин Уитмарш пък подаде оставка, акционерите на Макларън Груп от своя страна я отхвърлиха, и всичко се върна в изчаквателно положение.

Обаче сериозно се завъртяха слухове за солена глоба, а някои медии дори гръмнаха, че при дисквалификация от няколко състезания Хамилтън щял да отиде в Браун ГП. Световният шампион пък дава толкова противоречиви сигнали от началото на скандала дали иска в Макларън или не, че почвата за всякакви твърдения от тоя сой е невероятно плодотворна. Въпреки това, надали някой вярва, че ще се случи нещо такова, още повече с пилот буквално отгледан от отбора. Или към епитетите, с които окичват името на световния шампион ще се присъедини и „неблагодарник”.

Някъде по това време се появи новия опит за раждане на нов скандал, докато се чака разрешението на сагата с дифузьорите – десет коли били нелегални в Австралия. Обаче Уилиамс, като добри граждани милеещи за Формула 1 и феновете, не подали оплакване, за да не провалят състезанието. Звучи като "ах, вие лоши момчета, вижте ние какви жестове правим, а вие ни бъркате в джигера с тия пусти дифузьори".

Нещата обаче не хванаха дикиш и изказванията продължиха да леят в посока как решението от 14 април в Париж ще реши шампионата. Включи се и тежката артилерия – най-успешния дизайнер за последните две декади, Рори Бърни от екипа на скудерия Ферари, който се опита с приятелско потупване и обяснение колко добър човек и колега е Рос Браун да го нокаутира, разяснявайки защо точно са нелегални дифузьорите.

След всичко това, кратка дрямка в залата от страна на някои от достолепните съдии и смях извън нея, всичко се оказа легално. И всички ревнаха, че не могат да си направят колите за два дни, че ще хвърлят щури пари, Ферари дори започнаха да се преструктурират, пак, за да наваксат, макар че през този сезон все повече и повече изглежда, че ще играят ролята на кралския шут, отколкото на световния шампион при конструкторите. Ейдриън Нюи пък се запъти към чертожната дъска, за да измисли как да копира решението на колегите, а Макларън взеха че се оборудваха за Китай с междинна версия на двоен дифузьор.

И докато единия топ тим явно работеше, другия се бореше срещу врага с партиен билет, излизайки с официални становища. И развеждане на Лука Балдизери, Алдо Коста и Николас Томбазиас из корпоративната йерархия. Докато Стефано Доминикали мисли къде точно да ги забие и как да изпълни петилетката за два старта. Е, роди се решението да се изхвърли КЕРС, от кола конструирана от А до Я да я носи, и резултатът бе, че само един човек – Кими Райконен, реално изрази някаква форма на задоволство. Всички останали от екипа останаха учудени, че така всъщност били дори още по-бавни.

Макларън от своя страна пък направиха и ревизия на предното си крило, без много шум и нарочни съобщения в медиите. А Ред Бул комай работеха здраво за да стигнат накрая и до пол позишън в Китай. Но за това малко по-късно.

Другият бележит представител на средиземноморската страна – Флавио Бриаторе, пък, от нерви, че колата на Рено е бавна, нападна... Браун. При това не заради пустите дифузьори, нали вече са легални, ами защото било смешно за титлата да се борят един пенсионер (Рубенс Барикело) и едно посадено край пистата колче (Дженсън Бътън). Явно обаче забравяйки, че искаше да привлече същото това колче в Рено, както му напомни самият британец. Изобщо – шоуто трябва да продължи, а никой не го прави по-добре от италианците. Все пак не може да се отрече, че Рено изработиха една междинна версия на задния дифузьор, подобно на Макларън, така че поне работа се върши и там.

И изведнъж напрежението отново се покачи и сапуненият сериал Формула 1 заприлича на типичния латиноамерикански такъв. И този път, дори малко изненадващо, продукцията бе дело на Уилиамс. От там взеха да се съмняват в легалността на последните десетина титли при конструкторите. Ответната реакция беше бърза и хилава - Доминикали реши да си поговори с тях, та да се изяснят. Дали като мъже с мъже или като нормални хора – не стана много ясно.

И неусетно взе, че дойде време за петъчните тренировки. Бътън даде най-добро време във втората, а Хамилтън подсказа, че Макларън все още могат да покажат нещичко, поне в петъците, настанявайки се на върха при времената от първата. Нико Розберг, Марк Уебър и Себастиан Фетел пък дадоха сериозна заявка за нещо повече, показвайки че явно борбата ще е някъде там – измежду тези тимове.

И дойде денят на истината – тренировката за място. Първите двадесет минути станахме свидетели на отпадането на Себастиян Бурде от Торо Росо, както обикновено, на Нелсън Пикет-младши от Рено, на сложилия КЕРС за сефте Роберт Кубица и на момчетата на Форс Индия - Адриан Сутил и опитния Джанкарло Фисикела.

Втората фаза на елиминациите започна с любопитно поведение на болида на Кими Райконен, който в един момент се движеше с много ниска скорост по пистата. На външен вид остана впечатление за някакъв проблем, но малко по-късно натисна колата и все пак даде време за класиране в десетте най-добри. Бътън и Барикело отново бяха начело, докато в последните секунди Фетел и Уебър ги изместиха съответно с първо и второ време, загатвайки, че всъщност дори да не са от „бандата с дифузьорите”, са тим с болид конструиран от Нюи, което ще рече – бърз.

Маса пък не се класира за третата фаза - видяхме, че обясняваше на журналистите какво е станало, но до момента на публикуването на материала още не беше ясно какво точно е казал. Но каквото и да е обяснил си мисля, че отново лъсна старата му слабост, а именно, че може да е бърз само с добре уточнен болид. За разлика от съотборника си, Кими Райконен, който успява да кара добре и с не съвсем читава кола. И това на фона на обясненията, че всъщност той, Маса, бил свикнал да се влачи в опашката на колоната още навремето, така че баш за него не бил особен проблем слабата форма на тима, докато за другите е трагедия.

Компания при медиите му правеха Ник Хайдфелд с БМВ-Заубер, Хейки Ковалайнен от екипа на Макларън-Мерцедес и - малко изненадващо, всъщност направо шокиращо - Тимо Глок от тима на Тойота и Казуки Накаджима с Уилиамс, като първият дори ще стартира с още пет места назад заради смяна на скоростна кутия. Значи, „бандата с дифузьорите” все пак може да отпада. Дали няма да се окаже прав Барикело, че само с един компонент бързина не се постига? Без съмнение, но с нагледно доказателство е винаги по-хубаво.

На финала след първите бързи обиколки поведе Рубенс Барикело от екипа на Браун ГП, а след него бяха Марк Уебър от Ред Бул, Бътън от Браун-Мерцедес, Алонсо с Рено, оборудвано с новия междинен дифузьор на тима, и Ярно Трули от Тойота. По интересното беше, че три минути преди края световния шампион Люис Хамилтън все още не бе записал бърз тур. Което все пак се случи и той ще стартира девети, пред Себастиан Буеми от Торо Росо и след Кими Райконен.

И така, в последните секунди все още водеше Барикело, но последователно Марк Уебър и Фетел дадоха най-добри времена. Дженсън Бътън се опита да притисне момчетата на Ред Бул, но не съумя да подобри дори времето на австралиеца. И тогава дойде изненадата. Като доказателство, че Рено са мислили за подобен двоен дифузьор и междинната му версия всъщност не е толкова стрелба в тъмното, Алонсо показа невероятно темпо и докара своя R29 до финала с второ време.

И така нещата за утрешния старт стават много интересни. За първи път от началото на сезона изглежда не само „бандата” ще се бори за първите места. Дали пък шампионските амбиции на двукратния световен шампион от Испания няма да му дадат крила и да го докарат до подиума, макар че очевидно е с по-нестандартна стратеги? Или пък ще видим втора победа на Фетел? Частица от отговора ще ни донесат теглата на болидите, когато ФИА ги публикува. А дотогава предположението ми е по-скоро за победител с бяла кола и началник Рос Браун. Но все пак ни чака поредното много интересно състезание, това е сигурно.






Допадна ли ви този материал? (4) (0) 3129 прочит(а)

 Добави коментар 
Ако сте регистрирани във форума можете да коментирате и тук

Име:
Текст:
Код:        

 Няма коментари 

Читателите на тази статия се поинтересуваха от:
In Bruges (2008)
Сбогом, Ленин!
Трети март
I'm Not There (2007)

AdSense
Нови Кратки @ Сивостен


Реклама


Подобни статии

Случаен избор


Сивостен, v.5.3.0b
© Сивостен, 2003-2011, Всички права запазени
Препечатването на материали е нежелателно. Ако имате интерес към някои от материалите,
собственост на сп. "Сивостен" и неговите автори, моля, свържете се с редакционната колегия.