|
Сивостен :: Архитектурни шедьоври: Дворецът на лъвовете (статия) - Архитектура, История, Испания
 | |
”Гледай водата и гледай фонтана, и ти не можеш да решиш спокойна ли е водата или мрамора струи.”
През 711 година отряд арабски и берберски воини, преминавайки Гибралтарския пролив, нахлуват в Пиренейския полуостров. От този момeнт maurus (от гръцки език – “тъмен”), име на едно от берберските племена, обитаващо северозападна Африка, сe използва за назоваване на всички мюсюлмански завоеватели на Испания. Маврите донасят култура, много по-различна от тази на местното население. Мавританските майстори създават великолепни религиозни, военни и граждански постройки. Сред забележителните им творения са кулата Хиралда и Златната кула в Севиля, Голямата джамия в Кордоба, превърната по-късно в катедрала. Но безспорно един от най-значимите образци на изкуството им е дворцовия комплекс Алхамбра в Гранада.
В центъра на палата се намира прочутия Двор на лъвовете (Patio de los leones). Разположен е напречно в посока запад-изток и е обграден с портици. Два павилиона са разположени по тесните му страни. Дворът е разделен на квадрати, растенията са малко и ниски, за да не се закрива гледката към сърцето на двора. Насред неголямото открито пространство е разположен фонтан, обкръжен от фигурите на 12 лъва, изваяни от мрамор. Легендата разказва, че броя на лъвовете не е случаен. Ибн Нагрел, везир на султан Мохамед ал-Гани и евреин по произход, разказал на владетеля за трона на Соломон, поддържан от фигурите на 12 лъва и посъветвал султана да украси фонтана с лъвски статуи. Историците обаче напълно отричат истинността на подобен разказ като посочват, че за пръв път фигурите се появяват около фонтана през XVI век и са пренесени тук от стария дворец в Албайсин.
Дворът на лъвовете е вълшебно място, изпълнено със спокойствие и тишина, нарушавана единствено от ромона на водата. Арабите изключително високо ценели водата и изпълвали дворците и градините си с водопади, ручеи и фонтани. Върху шадравана в двора на лъвовете се вижда надпис: ”Гледай водата и гледай фонтана, и ти не можеш да решиш спокойна ли е водата или мрамора струи.” Мраморната чаша на шадравана е украсена и с други стихове от поема на поета ибн Замрак, която описва чудесно формата, функциите и значението на фонтана. “В тази градина постройките са така прекрасни, че Бог не разрешава да съществува друга красота, която може да се сравни с нея.”. По времето, когато била издигната тази изящна постройка, разцъфтявала и дружбата между Мохамед V и християнския владетел Педро I Жестокия.
Четири зали обграждат Двора на лъвовете. От западната страна е Залата Mocárabe, служила за вестибюл при входа на палата. Получила е това име от свода, с които е била покрита, но барутна експлозия през 1590 година унищожила великолепното творение. Днешния бароков вид е даден по време на управлението на Фелипе IV. На западната страна на Двора на лъвовете е разположена обширната “Зала на двете сестри”, едно от най-съвършените здания в комплекса Алхамбра. По думите на поета Ибн ал Хатиб предназначението на този салон било свързано с държавните дела - тук се провеждали събранията на министрите на Гранада. Но преданието e много по-романтично - то разказва, че тук две сестри християнки умрели от мъка по своите изгубени възлюбени. Залата е украсена с изящни геометрични орнаменти, майсторски се преплитат хладния блясък на кахлените плочки и благородството на дървото. Изваяните орнаменти, наподобяващи сталактити, не са загубили нищо от красотата си през изминалите столетия. В северния край на залата е изработена малката наблюдателна кула Дараха, от която се e разкривал великолепен изглед към градините и Гранада. Тук бил поставен трон на султан Мохамед V, за да се любува на прекрасната гледка. Днес поради реформите на император Карлос V, тя е изгубена безвъзвратно.
В южната част на Двора на лъвовете е разположена Залата на Абенсерахите. Тук бил обезглавен по заповед на султан Мохамед IX водача на знатната и могъща фамилия Абенсерах, но не след дълго и владетеля намерил смъртта си в същата зала. Преданието говори за 37 убити, чиято кръв се смесила с водите на фонтана; разказват, че и днес понякога може да се видят кървавите петна по пода. В действителност се наблюдава играта на сенки и светлина, изкусно създадена от мавританските майстори. Средата на залата е заета от шадраван, покрит със звездообразен свод в стил mocбrabe. Двете странични стаи били използвани като място за хранене през зимата. Чашата на фонтана е изработена по времето, когато е създадена и чашата на фонтана в Двора на лъвовете. Дървените врати на тази зала са оригинални, както и вратите на Залата на двете сестри.
Залата на кралете е разположена източно от Двора на лъвовете. Това е обширно отворено към патиото пространство, тук са се провеждали големите летни празници по времето на султаните. Залата е умело разделена на три квадратни участъка, заливани от безпрепятствено нахлуващата през открития портик светлина. Редуват се с други четири правоъгълни участъка, които остават в сянка. Седемте сегмента са разделени от арки mocárabe, също оставащи последователно в зоната на сянката и зоната на светлината. Aркитe сa декорирани с изящно изваяни мрежи от растителни мотиви. Трите спални от дясно са покрити с рисувани куполи според готическата европейска мода.
Дворецът на лъвовете е едно забележително творение на мавританската архитектура от епохата на управление на султан Юсуф I и неговия син султан Мохамед V. Въздействието на хармоничното съчетание на камъка и дървото, на светлините и сенките придават необикновено очарование на този великолепен шедьовър на мавританските майстори.
--
На илюстрациите:
1. Дворът на лъвовете
2. Част от колонадата в Двора на лъвовете
3. Чашата на шадравана с лъвовете
4. Залата на двете сестри
5. Балконът Дараха
6. Градините на Алхамбра
7. Залата на Абенсехарите |
Добави коментар 
Ако сте регистрирани във форума можете да коментирате и тук
|
|