|
Сивостен :: Мариновани пържоли с картофи и гъби на фурна (статия) - Гъби, Кулинария, Пържоли, Рецепти, Свинско месо
 | |
Нямат брой рецептите за пържоли. Всеки от нас има свой вкус и начин да ги приготвя. Естествено, голямата разлика между различните варианти за приготовление идва най-вече от марината - била тя суха или не толкова суха. В първия случай, тя съдържа само насипни подправки, като най-елементарната такава без съмнение е онази с черен пипер и сол (подходяща за крехко свинско месо). Докато вторият вариант може да включва почти всичко - било то мазнина, соев сос, зеленчуци, алкохол и в каквото се сетите да накиснете месото - и вариациите му се използват за придаване крехкост на различно сухи меса, при това с различен произход.
Важно е да се отбележи, че за всеки вид месо, дори от едно и също животно, се използват донякъде специфични и в масовия случай различни маринати, като има някои основни течения. Алкохол например се ползва при по-сухи меса, и колкото по-сухо е месото, толкова по-висок трябва да е неговият градус.
Зеленчуци на свой ред по принцип се включват при по-безвкусни меса, по обясними причини. Тъй като все пак ще говорим за свински пържоли, обаче, най-честият и популярен представител е лукът. Но като цяло при тяхната употребата месото вече трябва да престои значително по-дълъг период от време "накиснато", за да може да попие от аромата и вкуса. А при по-малко ароматни меса в арсенала влизат и миризливите сухи подправки.
Хубавото на мариноването все пак, освен че омекотява (обикновено) и обогатява вкусовото изживяване, свързано с месото, е че в крайна сметка е въпрос на личен избор. Всъщност това е и нож с две остриета, тъй като дадена марината по ваш вкус може да не се услади особено на околните, и цялата тънкост е в баланса.
С тази кратка статия представям моята рецепта за приготвянето на мариновани пържоли с картофи и гъби, която може да изглежда малко претруфена, но комбинацията от подправки до този момент се е доказала сред личния ми кръг познати. Затова стига толкова общи приказки, нека минем към конкретното приготовление.
Продуктите за изпълнение са следните:
- 6-8 свински вратни пържоли
- 1 кг. картофи, за предпочитане по-дребни и от червените*
- 500 гр. култивирани печурки, но за предпочитане са по-ароматните диви гъби, най-добре манатарки
- 250 мл бира
- сол на вкус
За марината:
- соев сос (индонезийски, от този, които е сладък и не толкова солен)
- лимонов сок, прясно изцеден
- олио
- горчица
- 2 с.л. бира
- 1 с.л. чубрица
- 1/2 ч.л. риган
- 1/2 ч.л. черен пипер
- 2 щипки кимион
- 2 щипки сух джинджифил
- 1 щипка червен пипер
Преди да започнем със самото приготовление, звездичката на червените картофи идва да покаже, че фактът, че те са по-сухи и имат по-наситен вкус по принцип ги прави предпочитани за кулинарен спътник на месото, когато не става дума за яхнии.
Марината, която ползвам се състои от суха и течна компонента - тоест на практика месото се маринова на два пъти - и двете се приготвят отделно, като в никакъв случай не се смесват предварително. От соевия сос, олиото, бирата и горчицата се прави миксатура, в която се изцежда малко лимон и се разбърква добре. С нея обилно се поливат пържолите, и се оставят да престоят за кратко.
През това време сухите подправки - чубрица, риган, джинджифил, кимион, черен и червен пипер - се смесват отделно. С получената смес се натрива добре вече леко маринованото месо, и се оставя да престои още половин до един час, в зависимост от това доколко ароматно искате да стане.
Междувременно измивате и обелвате картофите, а гъбите накисвате в хладка вода с малко брашно, за да ги изчистите по-добре. Нарязвате ги по свой вкус и ги разпределете равномерно между вече маринованите пържоли. Посолявате всичко, колкото е необходимо и доливате останалата част от бирата. Всичко това се случва в тава, която накрая завивате с алуминиево фолио и печете в подгрята до 200 градуса фурна за около 40-50 минути. След което махате фолиото, и оставяте още 10-15 минути за да се получи коричка.
Нека да спомена в заключение, че марината не съм я измислил аз. Всъщност беше случайно попадение от още по-случаен турист, която с времето съм модифицирал и допълнил. Сухият джинджифил, който използвам тук, и може би ще ви се стори най-екзотичен, по принцип отива на всякакви по-тлъсти меса - и най-вече свинско, естествено. Като цяло, в малки количества. А иначе марината от горчица и соев сос е класика в жанра. Пропорциите естествено зависят от количеството месо, а и отчасти могат да се променят по вкус.
Надявам се рецептата да ви допадне. И бъдете здрави! |
Добави коментар 
Ако сте регистрирани във форума можете да коментирате и тук
|
|