Ключови думи
Поредици
Бюлетин

Търсене

Сивостен :: Евро 2008: Ден 17 (статия) - Футбол, Европейско първенство по футбол, 2008, Бастиан Швайнщайгер, Мирослав Клозе, Рюстю Речбер, Се
Евро 2008: Ден 17

Поредици: Евро 2008: Ден след ден

Автор: Ангел Генчев, четвъртък, 26 юни 2008.

Публикувано в Статии :: Спорт; Предложи Гледна точка

Намали размера на шрифтаУвеличи размера на шрифта

Европейското първенство по футбол в Австрия и Швейцария навлиза във финалната си фаза, и единият претендент за трофея вече е ясен - Германия. И това едва ли наистина изненадва някого, тъй като немците са вечен фаворит на кой да е произволен международен форум.

Германия - 3 (26' Швайнщайгер, 79' Клозе, 90' Лам)
Турция - 2 (22' Борал, 86' Сентюрк)

Един единствен коментар обходи медийното пространство след полуфиналния сблъсък между германци и турци, и той е наистина толкова изчерпателен, че няма как да го пропусна - Германия победи Турция в тяхната собствена игра. През по-голямата част от срещата немците се намираха под постоянен натиск, но най-накрая късметът просто изневери на Фатих Терим и неговата селекция. Особено натрапчиво това положение на терена бе през първата част, преминала изцяло под диктата на турците - още с първия съдийски сигнал комшиите стъпиха здраво на педалите и притиснаха германския състав в собствената му половина, и можеха да открият резултата още след десетина минути игра, но гредата запази вратата на Леман суха. Четвърт час по-късно, Турция отново удари греда, но този път немците нямаха толкова късмет - Борал се оказа най-съобразителен при добавката и опъна мрежата зад немския страж за 1:0. Още четири минути по-късно обаче Германия най-накрая успя да сътвори нещо опасно пред Рюстю, и благодарение отново на Бастиан Швайнщайгер почти незабавно да върне попадението.

Като цяло на това първенство Швайнщайгер се показва като че ли най-полезния играч за Бундестима - и срещу Португалия се записа с гол и асистенция, и ако не беше онзи невероятно глупав червен картон срещу Хърватия, може би щеше да заслужава и по-специален приз за представянето си. А колкото и до цялото представяне на Германия в този мач, като че ли право в десятката остава вечното изказване на легендата Гари Линекер - "Футболът е проста игра. Двадесет и двама души гонят топка деветдесет минути, и накрая Германия излиза победител.". Защото след последния съдийски сигнал, германците имаха на сметката си три точни удара за общо двете полувремена, и от тях три гола - срещу единадесет точни от двадесет изстрела за Турция.

През второто полувреме играта загуби част от агресията си, и поне за около половин час бе значително по-предпазлива и за двата състава. Отново гредата се намеси при ситуация пред немската врата след страховит изстрел на Сентюрк, а шест минути по-късно при първата си наистина сериозна ситуация за второто полувреме и след грешка на турския вратар, Германия поведе с гол на Мирослав Клозе. Това естествено вдигна Турция на тотален щурм и за пореден път на това първенство той даде резултат в заключителните минути на мача - в 86-тата същият Сентюрк отново изравни. Но и за последен, тъй като в деветдесетата след хубаво разиграване и двоен пас, Филип Лам остана сам срещу Рюстю и го матира за трети път в срещата.

И така, развръзката на Евро 2008 се превърна в уравнение с една неизвестна - дали Русия ще продължи победния си поход към Виена и ще налее горчилката от онова дебютно 4:1 обратно в чашата на Испания. Безспорно, независимо от изхода на втория полуфинал, медалите ще са невероятно постижение за Сборная, но няма как да не бъдат по-сладки, ако са сребърни, или защо не и златни. Испанците от своя страна демонстрираха футболна немощ срещу добре организирани отбори - особено срещу Италия - а руският състав е един от тези с най-силна тактическа подготовка. Също така, и този двубой може да се превърне в сблъсък между вратарите - Икер Касияс показа страхотна форма в предишния двубой на тима си, но същото може да се каже и за изгряващата звезда Акинфеев.

Допадна ли ви този материал? (1) (0) 2433 прочит(а)